BRATISLAVA -
Národná banka Slovenska pripravuje zákon, ktorý skráti lehotu realizácie príkazu na úhradu na dva dni. Keď klient peniaze pošle, jeho banka bude musieť poskytnúť údaje zúčtovaciemu centru tak, aby banka príjemcu mohla dokončiť platbu hneď v deň nasledujúci po splatnosti príkazu. Banka prijímateľa potom bude povinná pripísať peniaze na účet klienta ešte v deň, keď jej platba príde.
Prevody medzi účtami vlastných klientov bude musieť banka dokončiť za jeden deň. Peniaze teda bude musieť prijímateľovi pripísať v ten istý deň, ako ich odúčtuje klientovi, ktorý príkaz zadal. Nedodržanie týchto pravidiel nebude pre banky zadarmo. Klient bude mať nárok, aby mu banka zaplatila úrok z omeškania, ktorý sa vypočíta ako dvojnásobok základnej úrokovej sadzby centrálnej banky. Tá je v súčasnosti 7,75 percenta ročne.
Centrálna banka zatiaľ zákon nepredložila do vlády, prešiel len pripomienkovým konaním. Do platnosti by mal vstúpiť od januára 2003.
V súčasnosti upravujú realizácie platobných príkazov predpisy pre banky, Obchodný zákonník aj iné zákony. „Chceme bankový platobný styk sprehľadniť a jednoznačne stanoviť, ako bude prebiehať,“ povedal Ivan Paška z NBS. „Z dnešných predpisov len vyplýva, že príkaz na úhradu by mal byť vybavený za tri dni.“ Zákony pritom neposkytujú klientom žiadnu ochranu pre prípady, že banka platby nerealizuje v stanovenom termíne.
Klienti niektorých bánk sa sťažujú na zdĺhavé pripisovanie svojich peňazí na účet, ale banky popierajú, že by platby zdržiavali a peniaze „otáčali“. Tvrdia, že ak sa platba realizuje v rámci banky, pripisujú peniaze ihneď, aj keď prídu z inej banky. Z odborných kruhov však preniklo, že nie všetky banky sú naozaj také poctivé.