Prečo SDKÚ aj KDH vyhrotili spor o vatikánsku zmluvu tak, že KDH odišlo z vládnej koalície?
Zdá sa, že Mikuláš Dzurinda sa snaží nasmerovať nerozhodných liberálnych voličov k svojej strane. Uvedomil si, že ak chce mať z SDKÚ najsilnejšiu stranu stredovo-pravého spektra, musí získať voličov uvoľnených po kríze ANO. Sú to voliči, ktorí prestali podporovať SDKÚ a v súčasnosti zvažujú alternatívu Slobodného fóra.
Vatikánska zmluva bola vo vládnej koalícii dlho potláčaná. Obávali sa strany, že obrátia proti sebe kresťansky orientovaných voličov?
S touto témou pracoval v minulosti Pavol Rusko. Keď sa dostal do konfliktu s KDH o téme, ktorá polarizuje spoločnosť z pohľadu liberálnejších a konzervatívnejších postojov, vždy mu to prinieslo prírastok preferencií. Téma bola dlhodobo položená a nemal ju kto zdvihnúť. SDKÚ ju zdvihlo a má šancu získať prírastok preferencií, ktorý nemusí byť nezaujímavý.
Znamená to, že premiér Dzurinda vie z pohľadu svojich záujmov presne načasovať, čo kedy urobí, aj keď ide o odchod jednej z vládnych strán?
Dokonca si myslím, že to nie je náhoda. Akoby mali kvalitného volebného poradcu, ktorý dobre pozná situáciu medzi voličmi. Skupina tzv. liberálne orientovaných voličov je najdostupnejšia, u nich nie je jednoznačná väzba na niektorú stranu.
Dzurinda teda dostal KDH tam, kde chcel?
V prvom rade to vedenie KDH zohralo zle, nechalo sa vtlačiť do priestoru, kde nebol manévrovací priestor.
Môže aj KDH získať principiálnym postojom nových voličov?
KDH neprerobí, ale ani nezarobí. Má priveľmi konzervatívnu politiku, ktorá oslovuje osem až desať percent ľudí. Striktne sa jej drží, a preto je počet voličov KDH limitovaný.
Bude SDKÚ v zmenách pokračovať?
V poslednom období SDKÚ urobilo niekoľko krokov, ktoré jej majú vrátiť voličov. Napríklad výmenu ministrov. Mininálne Kaníka. Dzurinda naznačil, že za istých okolností si vie predstaviť odvolanie ďalších, napríklad Tótha. Zmenila sa rétorika SDKÚ. V televíznej diskusii na jeseň Dzurinda obviňoval Fica jednoduchým slovníkom z komunizmu. Dnes je Dzurindova rétorika zmierlivejšia, naznačuje toleranciu, je menej konfrontačná, založená na racionálnych argumentoch.
Kto sú tí liberálni voliči, o ktorých sa usiluje Dzurinda?
Nejde len o akademicky definovaných liberálov, ale aj o ľudí, čo majú v mnohých politologických pojmoch v hlave zmätok. Veľká skupina, ktorá akoby bola v poslednom čase politicky bezprizorná, hľadá zakotvenie. Pohybuje sa medzi ANO a Slobodným fórom, teraz bude hľadať zakotvenie v SDKÚ, ak bude táto strana pokračovať v rétorike včerajšej tlačovej konferencie.
Budú predčasné voľby alebo Dzurinda dovládne?
Je možné, že sa budú hľadať kompromisy. Predčasné voľby sa mi už nezdajú racionálne, ale možno sa mýlim.
Voliči, ktorých si pri tejto téme SDKÚ naberie, vydržia pri strane do septembrových volieb? Nehrozí, že ich dovtedy Dzurinda stratí?
Nie som si istý. Dodnes väčšina ľudí pochybovala, že Dzurinda necúvne pred ultimátom KDH. Mysleli si, že je to nedorozumenie, škriepka, akých bolo veľa. Ukázalo sa, že to nie je nedorozumenie, ale premyslený krok. Nedá sa vylúčiť, že ďalší krok by mali byť predčasné voľby, ale to nie je podstatné, lebo času je primálo, aby sa skrátením volebného obdobia zmenili pomery.