Nemocnica v Trstenej, kde sa interrupcie nerobia už dlhé roky. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Na Orave veľký problém so zmluvou o výhrade svedomia nie je. Množstvo oravských gynekológov ju totiž uplatňuje už roky, niektorí desaťročia, aj bez zákonov. Trstenská nemocnica, ale údajne aj vzdialenejšia nemocnica v Ružomberku, nerobia interrupcie vôbec a v Dolnom Kubíne si uplatňuje výhradu vo svedomí časť personálu gynekologického oddelenia. Lekári to odôvodňujú religiozitou regiónu, ale najmä vlastným prístupom k životu.
"Interrupcie u nás robíme, ale časť lekárov to odmieta a my to akceptujeme. Výhradu vo svedomí si u nás môžu uplatniť lekári aj bez špeciálneho zákona," hovorí prednosta gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Dolnom Kubíne Juraj Dubčák.
Katolícka Trstená je v prípade interrupcií ešte zásadovejšia. Všetkým budúcim matkám, ktoré o prerušenie tehotenstva prejavia záujem, odporúčajú zákrok v inej nemocnici. Najbližšia je v Dolnom Kubíne vzdialenom približne 40 kilometrov.
Ani jednej zo žien, ktoré sme v Trstenej oslovili, neprekážalo, že v miestnej nemocnici interrupcie nerobia. Primár gynekológie Marián Tholt tvrdí, že v Trstenej a v spádovej oblasti so 60-tisíc obyvateľmi by nemal kto urobiť interrupciu, lebo výhradu vo svedomí si uplatňujú aj anesteziológovia a ostatný zdravotnícky personál. Na povesť oddelenia je hrdý.
"V Trstenej sa výhrada uplatňovala odjakživa. Nie je to len otázka náboženská, lebo tu boli aj gynekológovia nekatolíci. Je to prejav úcty k životu. Terajšia politická diskusia je zbytočné nafukovanie problému, ktorý u nás neexistuje," hovorí primár.
V miestnej nemocnici si vlastnú výhradu vo svedomí uplatňovali už počas socializmu. Za 55 rokov urobili približne 250 prerušení tehotenstva, čo je ročný priemer stredne veľkej nemocnice. Zaujímavé je, že takmer 230 počas posledných dvoch rokov pred novembrom 1989. Tholt to dáva do súvislosti s výchovou, ale aj s atmosférou malého mesta, kde sa všetci medzi sebou poznajú. Pripúšťa však, že časť žien z Trstenej do nemocnice ani nepríde a žiada o zákrok inde.
Primár vylučuje, že by im niekedy umrela pacientka preto, že jej odmietli urobiť interrupciu. Ročne sa na oddelení vyskytne približne 20 žien s požiadavkou na tzv. sociálne prerušenie tehotenstva. Tholt tvrdí, že sedem z desiatich sa lekárom podarí prehovoriť, aby si dieťa nechali.
K otázkam antikoncepcie sú v Trstenej liberálnejší a pacientkám ju predpisujú. Mesačne je to približne 20 pacientok. "Antikoncepcia nie je zlo, s tým nemáme problém. V mnohých prípadoch je to aj liečebná metóda. Radšej predpíšem antikoncepciu, ako by som mal potom riešiť interrupciu," hovorí primár.
V Trstenej evidujú 1100 pôrodov ročne, čo je dvojnásobok ako v porovnateľných nemocniciach v okolí.