Alexander Bröstl: Zapísané na manžetu * Kalligram * Bratislava 2005
Alexander Bröstl je klaun, filozof a trochu básnik, ktorý sa podľa vlastných slov zaoberá jediným -izmom - aforizmom. Svoje dielo, roky roztrúsené v novinách a rozhlase, teraz predstavuje knižným výberom z rokov 1986 - 1999.
Znovu si nasadil šašovský nos, ponúka však aj čosi z literárnych výprav do Číny, ba oprávnene sa cíti byť i básnikom. Vážne pravdy hovorí žartom či položartom, no len pozornejší adresáti v jeho na sémantickú kosť zostručnených textoch počujú šumieť spodné vody radosti - smútok.
Tematicky je Bröstl márnotratný. Okrem počasia, ktoré - ako vedia Číňania - je vždy také, aké má byť, a teda niet dôvodu ohovárať ho, cieli na všetko. A s istotou zasahuje. Naše myšlienkové stereotypy, tutlané, rafinovane zdôvodňované morálne poklesky i deficity. Aj to, že nevidíme, lebo sme zahľadení do seba, a aj to, že nepočujeme, lebo sme započúvaní do vlastného rozprávania.
Bröstl vie mnoho o fyziológii smiechu. Z rukáva vysype aforizmy, epigramy i bájky, zapíše ich na manžetu, a pritom akoby skúmal účinky smiechu a prostredia (v ktorom smiech vzniká) na ľudský organizmus. Svet, ľudí a veci v ňom, vzťahy, súvislosti, príčiny a dôsledky nášho myslenia a konania karikuje, kriví, krája, kombinuje, kumuluje a kondenzuje. V prospech väčšinou humorných zovšeobecnení, ktoré často majú podobu paradoxu a nonsensu.
Na autorov spôsob humor isto možno vztiahnuť Vančurovo "ne více se smáti, ale lépe věděti", lebo kniha ponúka i prípady, keď platí oboje: "Jasné ako facka: Keď fackovacieho panáka prestanú fackovať, úplne stratí sebavedomie." "Zo života nižších organizmov: Prvoky a politické strany sa rozmnožujú delením." "Príbeh z krajiny reálneho socializmu: Ako sa kalila oceľ, tak sa kalila perspektíva." Takýchto miest, ktoré sú extraktom skúseností, poznania, je viac, nájdu sa však i reflexie, ktoré sú iba výsledkom očakávaných asociácií, prípadne hláskových presmyčiek ("Mimikri: Opakovanie je maska múdrosti."), prípadne riadky, kde sa ako tvorivý princíp presadil diktát rýmu ("Pouliční archeológovia: Nehľadajú múry mesta Bábel, len nevedia, kde zabudli kábel.").
Aforizmy na cestu k čitateľom kreslenými humoreskami vyprevádza Kazo Kanala. Najmä jeho dlhonohé, dlhoruké, zvláštnou atrofiou "spotvorené" postavičky korešpondujú s textovou časťou knihy. Ďalšími spoločníkmi Bröstla je autor predslovu Tomáš Janovic a autor doslovu Karol Horák.
Autor: MARIÁN HATALA (Autor je básnik a prekladateľ)