Londýn 7. februára (TASR) - Britským bádateľom sa pravdepodobne podarilo rozlúštiť hádanku, týkajúcu sa skutočného výzoru najznámejšieho anglického dramatika Williama Shakespeara.
Kvôli výstave, ktorú otvoria na budúci mesiac v londýnskej National Portrait Gallery, analyzovali v Londýne po prvý raz vedeckými metódami viacero portrétov, predstavujúcich údajne samotného Shakespeara.
Analýza ukázala, že autor nesmrteľného príbehu o Rómeovi a Júlii mohol sedieť ako model maliarovi iba jediný raz.
Ide o dielo známe ako Chandosov portrét, ktorý vznikol v rokoch 1603 až 1610, teda ešte za Shakespearovho života (1564-1616) a nesie meno rodiny, ktorá ho v minulosti vlastnila.
Analýza diela, ktoré je od roku 1856 majetkom Národnej galérie v Londýne, dokázala, že obraz v minulosti niekoľkokrát premaľovali. Experti portrét najnovšie zdigitalizovali a odkryli jeho pôvodnú podobu.
Rozbor ukázal, že Chandosov portrét znázorňuje skutočne muža vo veku približne 40 rokov, ktorý má v uchu zlatú náušnicu. V priebehu stáročí boli na obraze premaľované napríklad mužove vlasy a brada.
Výstavu Pátranie po Shakespearovi otvoria 2. marca a potrvá do 29. mája. Jej návštevníci uvidia dovedna šesť portrétov barda anglickej literatúry, ktoré majú zdokumentovať spory okolo skutočnej podoby veľkého dramatika.