Steve Fossett (vpravo) a podnikateľ Richard Branson (v strede), ktorý ho podporuje, stoja pred lietadlom GlobalFlyer. FOTO - REUTERS |
Fosset už s GlobalFlyerom vlani v marci sólovo obletel planétu bez medzipristátia či dočerpania paliva. Oproti minuloročnému rekordu, pri ktorom preletel za 67 hodín asi 37-tisíc kilometrov, chce teraz v lietadle stráviť 80 hodín a nalietať vyše 41 800 kilometrov. Okrem obletu Zeme chce ešte raz preletieť Atlantický oceán. Utorkový odlet na poslednú chvíľu odvolal pre únik paliva z lietadla.
Ak sa mu to podarí, prekoná rekord vo vzdialenosti pri lete bez prestávky. Dobrodruh má na konte už desiatky ďalších rekordov, napríklad sólo oblet zemegule v balóne. Tentoraz si však nie je istý, či sa mu ďalší rekord skutočne podarí. "Bude to veľmi tesné," povedal v pondelok. "Využívam kapacity lietadla na doraz."
Fossett na myse Canaveral použil pristávaciu dráhu pre raketoplány dlhú 4572 metrov, pretože GlobalFlyer potrebuje veľkú vzdialenosť, aby dosiahol potrebnú štartovaciu rýchlosť. Experimentálny stroj z grafitu a s rozpätím krídiel 35 metrov váži prázdny 1587 kilogramov a s plným nákladom paliva 11 ton.
Pri minuloročnom lete po poruche spotreboval pri stúpaní do výšky 13,7 kilometra o 1360 kilogramov paliva viac, než si naplánoval.
Po štarte z Floridy poletí GlobalFlyer cez Afriku, Saudskú Arábiu, Indiu, Čínu, Japonsko, Tichý oceán, Mexiko, USA opäť cez Atlantik do Británie.