
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
VŠ zákon bol schválený minulý týždeň a platnosť nadobudne už o mesiac. Mnohí dekani a rektori však stále nevedia, ako vyzerá konečná schválená verzia, a teda nevedia, čo majú robiť. Myslia si, že nestihnú načas pripraviť zmeny, ani nový študijný program – a ak stihnú, tak nekvalitne. Ako chcete tento problém vyriešiť?
„Uvedomujeme si, že lehota na uplatnenie zákona v praxi je mimoriadne krátka. Zákon ešte nebol definitívne podpísaný, neexistuje jeho čistopis, čiže konečné znenie. Sú nám však známe jeho hlavné línie, preto pracujeme na vykonávacích predpisoch - 1. apríla majú niektoré z nich nadobudnúť účinnosť. Vedieme intenzívne rokovania s ministerstvom financií o podmienkach finančného fungovania vysokých škôl, pretože dôjde k závažným zmenám. Vysoké školy sa stanú verejnoprávnymi inštitúciami, ktoré budú mať iný spôsob účtovníctva a iný spôsob vzťahu k štátnemu rozpočtu. Okamžite sme začali komunikovať aj s rektormi vysokých škôl. Na 13. marca sme zvolali spoločné stretnutie Slovenskej rektorskej konferencie a ministerstva školstva. 15. marca sa uskutoční zasadnutie Rady vysokých škôl. Je naplánované aj stretnutie kvestorov.
Čo sa týka akademického roku 2002/2003, zákon počíta s tým, že je možné poskytovať aj doteraz akreditované programy a je možné zavádzať aj nové programy. V tomto smere nie je dôvod na unáhlené kroky, chceme ich usmerniť v polovici marca. Dovtedy budeme mať všetko pripravené.“ (sr)