„Je to nezmyselné. Univerzita Komenského má 12 fakúlt a neviem si predstaviť, že budú otázky pracovno-právne, mzdové, personálne a ďalšie, riešené z jedného centra. Veď každá z fakúlt má svoje špecifiká,“ kritizuje Peter Škultéty z UK. „A nakoniec, fungovalo to takto desať rokov a nik nepovedal, že sa to neosvedčilo. Prečo sa vraciame znovu k centralizácii moci?“
„Keby toto bol zdravý stav, potom by bola univerzita zbytočná. Tak zrušme 12 fakúlt a urobme 12 univerzít. A potom si môžeme namýšľať, že Slovensko je pupok sveta a tento model bude u nás fungovať,“ zaujali stanovisko pracovníci sekcie vysokých škôl ministerstva školstva. „Veľa sa nezmení, len napríklad pracovné zmluvy nebude dekan podpisovať v mene fakulty, ale v mene Univerzity Komenského. Ale pretože v jej mene bude vystupovať 12 fakúlt, musí sa univerzita dohodnúť, ako sa to zladí, to je všetko. Dekani budú mať toľko právomocí, koľko vysoká škola dohodne.“
„Dohodne sa, veď áno. Rektori budú robiť to, s čím sa môžu ukázať a dekanom ostane najšpinavšia robota,“ konštatuje dekan, ktorý si neželá byť menovaný. Tiež si nevie predstaviť, ako budú rektori všetko stíhať.
Podľa podpredsedu Študentskej rady vysokých škôl Juraja Bártu bolo zníženie právomocí dekanov správne: „Právna subjektivita fakúlt, ktorá pôvodne slúžila ako brzda politického vplyvu na akademické prostredie, sa dnes stala jednou z hlavných príčin neefektívneho riadenia vysokých škôl a takmer nulovej vnútroškolskej mobility študentov. Vysoké školy už nevyzerajú ako kompaktné celky, ale konfederácie nezávislých fakúlt.“ (sr)