Lubyho výskumníkom život skomplikujú, lebo zvýšené nároky na pracovníkov akadémie nie sú dostatočne kryté finančnými prostriedkami, nový zákon o SAV akadémia víta.
„Je dôležité, že sa tento zákon prijal, pretože akadémia doteraz fungovala podľa nevyhovujúcich noriem z čias komunizmu,“ povedal pre SME vedecký sekretár SAV Dušan Kováč. „Nový zákon je v súlade so svetovým trendom a myslím, že vyčistí vzťahy v akademickej obci.“
Prijatie zákona o SAV je dôležité aj preto, že slovenská vláda vyčleňuje na financovanie vedy málo peňazí (najmenej spomedzi krajín Visegrádskej štvorky) a podľa D. Kováča „len tie financie, ktoré idú na vedu cez kapitolu SAV, idú určite na vedu a neplátajú sa nimi všelijaké iné diery“. Možnosti slovenských vedcov sú pritom limitované morálne zastaralým prístrojovým vybavením, často na hranici akceptovateľnosti zahraničnými partnermi.
Názory, že SAV je vlastne nepotrebná, lebo nemôže významne prispieť k svetovej vede a že by bolo účelnejšie, keby sa financie určené pre SAV presunuli do systému vysokého školstva, považuje Dušan Kováč za „uletené“: „Dnes už výskum nerobí jeden vedec v pivnici, je to predovšetkým tímová práca. Veľké projekty sa riešia v laboratóriách po celej Európe a SAV sa na nich tiež podieľa.“ (gal)