partnerom investora a zvýšiť si tým pravdepodobnosť získania výhodného úveru.
Analytička Silvia Kapášová zo Slovenskej ratingovej agentúry (S.R.A.) hovorí, že záujem miest o rating stále stúpa. „Mestá si začínajú význam nezávislého hodnotenia uvedomovať. Limitujú ich však finančné možnosti,“ povedala.
Napríklad Trenčín do ratingu zatiaľ investoval asi 125-tisíc korún. „Náklady na vypracovanie ratingu sa nám zdajú ako takmer zanedbateľné. Efekt ratingu totiž býva dlhodobý a pri správnom používaní pozitívny,“ povedal primátor Trenčína Jozef Žiška. Mesto už význam ratingu pocítilo, banka, od ktorej má úver, mu znížila úrokovú sadzbu.
Rating pomáha aj rozvoju regiónu
Podľa Kapášovej má rating pre mestá viac významov. Niektoré si ho dávajú urobiť, lebo v banke im povedali, že s ním dostanú výhodnejší úver. Okrem toho však mestá získajú s ratingom hodnotenie ich hospodárenia a úrovne riadenia z nadhľadu, často aj návod, ako sa zlepšiť. Nadhľad im pri riešení každodenných problémov často chýba.
Liptovský Mikuláš dostal rating vo februári. Podľa prednostky mestského úradu Anny Rašiovej bolo impulzom na jeho vyžiadanie aj to, že mesto chce čerpať úver. „Ale chceli sme aj poznať nezávislý názor na to, či správne rozhodujeme a hospodárime,“ povedala Rašiová.
Trnava by mala aj na vyšší rating, limituje ju však hodnotenie krajiny. Mesto alebo firma totiž nemôže dostať hodnotenie, ktoré prevyšuje rating štátu, hoci hospodári lepšie.
Primátor Trnavy Štefan Bošňák si myslí, že časom všetky mestá uznajú nevyhnutnosť nezávislého ohodnotenia. Jednak si overia, či život v meste a jeho finančné záležitosti správne riadia, ale zároveň získajú niečo, čo ich prezentuje.
Trnava už význam ratingu pozitívne pocítila. Odkedy ho má, platí bankám z úverov úroky nižšie o niekoľko percent ako predtým.
Trnava je zatiaľ najlepšia
Podľa Štefana Bošňáka má rating pre mesto ešte ďalší, veľmi dôležitý význam. Môže totiž pritiahnuť do regiónu investorov, ktorí vďaka nemu lepšie vedia, do čoho idú. Mesto potom profituje z toho, že nové podniky zvýšia zamestnanosť v regióne, tvoria zdroje a pomáhajú ho tak rozvíjať.
Najvyššie ratingové známky má práve Trnava. Poskytnúť jej úver v cudzej mene je podľa ratingového hodnotenia takmer bezpečné. Do ešte menšieho rizika vstupujú banky, ktoré mestu otvoria korunový úver. Dobrým dlžníkom je aj Trenčín. Ten má v blízkej dobe šancu na zvýšenie ratingu, pretože dostal pozitívny ratingový výhľad.
Bratislava ako mesto rating nemá. Japonská ratingová agentúra ohodnotila len jeho emisiu dlhopisov, s ktorou sa obchoduje na japonskej burze.
Košice už o rating požiadali a mali by ho dostať ešte tento mesiac. Ich hodnotenie nebude asi vďaka známym finančným problémom sprevádzaným vysokou zadĺženosťou mesta veľmi lichotivé.