Jack London: Volanie divočiny. Biely tesák. Morský vlk

Tulák po hviezdach i brlohochMeno Johna Griffitha nehovorí nič ani najväčším znalcom literatúry. Keď však povieme Jack London, je to iné. Kto by nepoznal toto zvučné meno?

Prvý film podľa predlohy Jacka Londona vznikol pred takmer sto rokmi

Kinematografia bola ešte v úplných začiatkoch, keď si začala požičiavať príbehy Jacka Londona. Volanie divočiny sa dostalo do filmu už v roku 1908, o päť rokov neskôr bola nakrútená prvá verzia Morského vlka. Čoskoro sa začal objavovať aj Biely tesák, vždy mierne obmenený. Londonove predlohy skončili najčastejšie ako televízne filmy, s približne rovnakým odstupom sa k nim vracali filmári z východnej i západnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Spojených štátoch zas vznikla slávna filmová verzia Morského vlka. Hlavnú úlohu lodného kapitána Wolfa Larsena zahral Edward G. Robinson. Kabát, ktorý mal oblečený, sa ako rekvizita zachoval dodnes, a to vo výbornom stave. Ešte je na ňom značka štúdia Warner Bros., s poradovým číslom produkcie a dátumom nakrúcania.

SkryťVypnúť reklamu

(kk)

Tulák po hviezdach i brlohochMeno Johna Griffitha nehovorí nič ani najväčším znalcom literatúry. Keď však povieme Jack London, je to iné. Kto by nepoznal toto zvučné meno?

Narodil sa roku 1876 v San Franciscu ako nemanželský syn pokútneho astrológa. V čase jeho dospievania nebolo toto mesto pochopiteľne centrom beatnikov, nesídlilo v ňom Ferlinghettiho kníhkupectvo ani vydavateľstvo City Lights a Jack Kerouac, ktorý si zo San Francisca urobil mekku svojho túlania po Amerike, ešte nebol na svete.

London poznal celkom iné San Francisco: ako mesto rozbitých ulíc, tovární, v ktorých pracoval odmalička, a krčiem. Boli doby, keď pracoval 18 hodín denne za desať centov na hodinu. S takouto výbavou na celý život sa musel stať rebelom i individualistom, ľavičiarom i naivným socialistom.

SkryťVypnúť reklamu

Šestnásťročný si kúpil plachetnicu menom Razzle Dazzle a začal pirátsky loviť ustrice. Jeho príjmy išli prudko hore a jeho závislosť od alkoholu úmerne k nim. Ako 17-ročný sa dal dohromady s istou Sofiou Sutherlandovou. Nebola to však nijaká dáma, ale plachetnica. Roku 1906 sa vybral na Klondike ryžovať zlato s Darwinom a Marxom vo vrecku.

Jeho alkoholická kariéra bola taká bohatá, že ku koncu života mohol napísať svoje alkoholické pamäti John Barleycorn, ktoré u nás vyšli pod názvami Démon alkohol či Majster alkohol. Podobný podtitul "spomienky alkoholika" nesie aj Londonova štylizovaná autobiografia Martin Eden. Náš popredný odborník na problematiku alkoholizmu doktor Novotný položartom - polovážne uvádza, že jeho klienti nachádzajú práve v Londonových knihách ospravedlnenie svojej závislosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pravda, z Londona neurobil svetoznámeho autora ani jeho alkoholizmus, ani naivné socialistické revolucionárstvo. Nesmrteľným sa stal svojimi príbehmi o ľudskej i prírodnej divočine. K najkrajším patrí práve trojica Volanie divočiny, Biely tesák a Morský vlk. Prvé dve knihy sú napísané z pohľadu psa. Tento postup, keď sa nejaký príbeh vyrozpráva z optiky nejakého zvieraťa (okrem psa to býva najčastejšie kocúr či mačka) nie je v literatúre nový. London však do tejto schémy vniesol naozajstný realizmus. Práve preto mohol tak vierohodne vniknúť do psychiky zvieraťa, lebo v ňom samom bolo čosi veľmi prírodné. Okrem toho sa mu podarilo z pohľadu zvieraťa rozprávať - o ľuďoch.

Hrdina prózy Volanie divočiny je pes Buck, ktorý pohrdne pohodlím pri ľuďoch a stane sa vodcom vlčej svorky. Polovičný vlk Biely tesák sa zasa, naopak, z lásky k ľuďom stane psom a nechá sa skrotiť. Napriek všetkému utrpeniu zostáva pri ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ale London rozpráva aj príbehy toho zvieracieho v ľuďoch. Kapitán Larsen v Morskom vlkovi je naozaj vlkom v ľudskej podobe. Je, rovnako ako Martin Eden či sám Jack London, samotárom, ktorý odmieta byť súčasťou ľudskej svorky. Jeho krutosť je viac prírodná ako ľudská, a teda sa dá aj viac ospravedlniť. Pretože príroda nikdy nie je krutá samoúčelne, z vychutnávania krutosti. Tento pôžitok je vynálezom človeka.

Jack London zomrel ako 40-ročný roku 1916 v kalifornskom Glen Ellene. Ešte donedávna sa tvrdilo, že spáchal samovraždu, ktorú si "predpovedal" napríklad v Martinovi Edenovi. Dnešní literárni pátrači sú opatrnejší a túto možnosť spochybňujú.

Pre čitateľov je však dôležitejšie, že Jack London nestroskotal ako rozprávač príbehov, ktoré potrebuje každá doba a každá generácia.

SkryťVypnúť reklamu

Citáty Život je plný sklamaní a je to celkom v poriadku. Mäso chutí najlepšie po hlade a posteľ je najmäkšia po ťažkej ceste.

Choď do boja veselo, pretože mŕtvi, ktorí sa neusmievajú, sú oškliví. o o o Rozkoš je mzdou života. o o o Zabudni sám na seba, potom si ťa svet bude pamätať.

Ak odsudzujú chyby tvojich priateľov, ešte to neznamená, že ich máš prestať mať rád. o o o Len vtedy, ak sa zaujímaš o všetko, čo sa okolo teba deje, žiješ naplno! o o o Nemám rád ľudí, ktorí čakajú, až im niekto upraví cestu. o o o Podstata hry nie je vo víťazstve, ale v hre samotnej.

Optimizmus je teplo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu