keho materiálu.
"Zatiaľ je v pláne, že sa nakúpi viac, ako vláda počítala," bola jediná informácia, ktorú včera na ministerstve ponúkli. V podrobnom pláne na vyrovnanie sa s pandémiou sa píše, že proti chrípke by malo byť preventívne zaočkovaných 15 percent populácie.
"Je to vykonávací predpis, kde sa podrobnejšie rozpisuje, čo sa nakúpi, v akom množstve, za koľko peňazí," povedala o nesprístupnenom dokumente Ruth Geržová z tlačového odboru. Pripustila, že po tom, ako návrh vláda schváli, bude jeho časť sprístupnená aj verejnosti. Jej kolega Karol Farkašovský tvrdí, že okrem zverejneného pandemického plánu sú všetky materiály týkajúce sa vtáčej chrípky vedené v takomto režime a nezverejňujú sa.
Právnik Peter Wilfling z mimovládnej organizácie Občan a demokracia si všimol, že na internetovej stránke vlády nie je uvedený žiadny zákon, na základe ktorého bol dokument utajený. Ministerstvo podľa neho malo presne stanoviť, do akej oblasti utajovaných skutočností dokument patrí, prečo je potrebné chrániť ho a ako by jeho zverejnenie mohlo ohroziť záujmy Slovenska.
"V uvedenom prípade totiž nie je verejnosti jasné, prečo by mali byť informácie o finančnom zabezpečení plánu utajené," dodal Wilfling s tým, že pri označení dokumentu za tajný je potrebné utajované skutočnosti znečitateľniť, ale jeho zvyšok sprístupniť. Nemožno totiž utajiť celý dokument len preto, že obsahuje niekoľko utajovaných skutočností.
Samotný pandemický plán vypracoval Úrad verejného zdravotníctva. Jeho hovorca Ivan Bielik tvrdí, že "je tam napísané všetko - od posledného pešiaka až po samotných ministrov každý musí vedieť, čo má robiť". Úrad však nemá peniaze na jeho splnenie, preto ani nevedel, koľko ich má byť. "My máme len metodický dozor," dodal.
Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo nevidia dôvod, prečo má byť materiál utajený. "Nie celkom chápem, prečo sa to nezverejňuje," vyhlásil Tibor Bastrnák z SMK. Pavol Paška zo Smeru doplnil, že nevidí dôvod na to, aby bolo utajené čokoľvek, čo sa týka verejných zdrojov. "Už sme si zvykli na ministerstve zdravotníctva, že ak ide o niečo, čo môže byť z akýchkoľvek dôvodov chúlostivé, tak je to okamžite tajné," hovorí.
(rp)
Pandemický plán počíta aj s karanténou obcí
BRATISLAVA - Slovensko má pripravený pandemický plán, ktorý presne určuje povinnosti všetkým zložkám podieľajúcim sa na jej potláčaní. Podľa plánu sa nachádzame v období hrozby pandémie. V minulosti spôsobili rozruch správy, že na jeho základe sa v niektorých regiónoch Slovenska začalo s hľadaním vhodných priestorov pre masové hroby.
Každý z rezortov má vopred stanovené úlohy, ktoré by mal plniť, ak by pandémia skutočne vypukla. Ministerstvo vnútra by napríklad malo zabrániť drancovaniu, nezákonnému obchodovaniu s potravinami, či spolupracovať pri núdzovom zásobovaní obyvateľstva. Jednou z úloh by bolo aj uzatvorenie celých obcí s nariadenou karanténou. V nich by mali organizovať zásobovanie potravinami a inými životne dôležitými potrebami krajské úrady. Počíta sa aj so spoluprácou armády. (rp)