Európska komisia včera potvrdila rozšírenie nebezpečného vírusu H5N1 do Talianska, Grécka, podozrenie na vírus je v Slovinsku, dôvod uhynutia labute skúmajú v Belgicku.
Predaj hydinového mäsa v Taliansku už klesol o polovicu, hoci nákaza objavená na Sicílii sa týka labutí. Brusel včera naliehavo apeloval na rýchlu a dôslednú prevenciu vo všetkých zasiahnutých krajinách, a to vrátane Rakúska, lebo slovinské ohnisko pravdepodobnej nákazy je len desať kilometrov od rakúskych hraníc.
Štáty musia podľa hovorcu komisie Philipa Toda postupovať presne podľa pravidiel, aby zabránili ďalšiemu šíreniu choroby. "Verejnosť si musí byť istá, že dotknuté štáty okamžite a rozhodne uplatňujú preventívne opatrenie," povedal Tod.
Grécko, Taliansko a Slovinsko museli uzavrieť chovy hydinární v okruhu troch kilometrov a zakázať prepravu hydiny v okruhu desiatich kilometrov okolo nálezu uhynutého vtáka, a to najmenej na 21 dní. V týchto zónach nesmú vypustiť hydinu von, pohyb vtákov je povolený len v prípade prevozu do jatiek. Nakazené chovy musia zabiť a vajcia zničiť. Každá krajina potom môže prijať vlastné opatrenie, ide o očkovanie či uzavretie výbehov hydiny, ako o tom teraz uvažuje napríklad Nemecko.
Tod zdôraznil, že zatiaľ ide o nákazy divokých vtákov.
Európska komisia nešetrí apelmi na členské krajiny i preto, že nedávne cvičenie pre prípad vypuknutia pandémie ukázalo, že únia nie je celkom pripravená. Podľa práve dokončovaného vyhodnotenia cvičení viaceré krajiny nie sú schopné včas a správne vyhodnotiť správy o šírení chrípky a podľa toho i prijať opatrenie.
Počas dvojdňového cvičenia, pri ktorom simulovali vypuknutie rýchlo sa šíriacej pandémie, nastali v niektorých prípadoch zmätky pri agentúrach či vládach, ktoré majú prijímať kľúčové rozhodnutia. Napríklad nebolo jasné, kto rozhodne o tom, ktoré firmy by prešli od výroby vakcíny proti bežnej chrípke na nové očkovania proti pandémii. Závery hodnotenia preto vyzývajú na "zjednodušenie a vyjasnenie komunikácie medzi úradmi a agentúrami".
JOHANA GROHOVÁ, Brusel