Odborári zo združenia Verdi protestujú proti iniciatíve verejných zamestnávateľov predĺžiť bez príplatkov pracovný čas. Nemeckom sa nedávno prevalila aj vlna ďalších protestov proti predĺženiu odchodu do dôchodku a znižovaniu miezd. FOTO - ČTK/AP |
Štrajk nemeckých verejných zamestnancov sa od pondelka rozšíril už na desať zo 16 spolkových krajín. Tento týždeň do práce nepríde asi 40-tisíc pracovníkov vo verejných službách. Štrajk zasiahne najmä nemocnice, škôlky a sociálne služby, Nemci sa však dočasne budú musieť zaobísť aj bez odvozu odpadkov a odpratávania snehu. V mnohých verejných zariadeniach vládne núdzový stav a poskytujú iba najzákladnejší servis.
Blahobyt verejnej správy
je preč
Odborový zväz pracovníkov verejnej služby Verdi protestuje najmä proti úmyslu verejných zamestnávateľov predĺžiť týždenný pracovný čas vo verejných službách z 38,5 na 40 hodín, a to bez finančného vyrovnania. Okrem toho sa usiluje zabrániť odbúraniu finančných príplatkov. Tarifný expert Verdi Kurt Martin podľa denníka Handelsblatt vyhlásil, že predĺženie pracovného času by viedlo k zníženiu počtu verejných pracovných miest o 250-tisíc. Zamestnávatelia sa bránia, že príplatky by zruinovali verejné rozpočty. Tvrdia, že tie už dávno nie sú také prebytkové ako v minulosti. Upozorňujú, že do roku 1989 platil vo verejnej službe 40-hodinový pracovný týždeň, vtedy však bola štátna pokladnica dostatočne naplnená.
Dohoda možná?
Dolnosaský minister financií Hartmut Möllring pre denník Neue Osnabrücker Zeitung povedal, že jeho spolková krajina si v nijakom prípade nemôže dovoliť platiť vyššie mzdy. Reagoval tak na návrh niektorých spolkových ministerských predsedov, ktorí chceli spolu s týždenným pracovným časom zvýšiť aj zárobky verejných pracovníkov. Möllring súčasne navrhol "otvárací dodatok", podľa ktorého by sa jednotlivé spolkové krajiny mohli podľa potreby dohodnúť s odbormi na pracovnom čase a podobách rôznych finančných príplatkov, napríklad na trinástom či štrnástom plate.
Predseda Verdi Frank Bsirske v rozhovore pre denník Bild zdôraznil, že štrajková pokladnica odborového zväzu je na rozdiel od verejných naplnená dosť a vydrží aj niekoľkotýždňový štrajk. Väčšina pozorovateľov neráta so skorou dohodou medzi verejným zamestnávateľmi a odborármi, a tak Nemecko zrejme stojí pred najväčším štrajkom pracovníkov verejných služieb za posledných 14 rokov.