V tom je celá múdrosť: po dlhej ceste objavujeme cestu

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave publikáciou Nemá kniha svojho pedagóga a umelca Dezidera Tótha začala novú kapitolu - tlač vlastných kníh. Vydávať pedagógom texty je už dlhé roky prestížou všetkých svetových univerzít. Na Slovensku sa najčaste

jšie stretávame s formou tlačenia klasických skrípt, VŠVU si však dala za cieľ vydávať skriptá, ktoré sú nielen učebnými textami, ale zároveň plnokrvnými knihami.

Väčšina školských publikácií sa k bežnému čitateľovi nedostane. Predávajú sa v špecializovaných predajniach a o ich existencii často tušia iba zasvätení. Bratislavská škola však prekročila túto dlhoročnú bariéru, otvorila sa širokej verejnosti a knižný trh začala obohacovať o nové a kvalitné tituly z oblasti výtvarného umenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysoká škola výtvarných umení má zriadený Inštitút vedy a umenia, pod ktorý patrí aj nové "vydavateľstvo" školy. Tóthova Nemá kniha otvorila jednu z dvoch edičných línií, zameranú na vydávanie autorských kníh. Teda kníh najmä "teoretizujúcich" umelcov. Rovnocenným produktom sú knihy z pera teoretikov, onedlho sa bude krstiť antológia Kataríny Rusnákovej venovaná elektronickému a digitálnemu umeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemá kniha je pre školu teda prvou publikáciou, pre jej autora už treťou. V roku 1989 vyšla Deziderovi Tóthovi (1947) knižka Urob si masku, o sedem rokov neskôr v spoluautorstve s Viliamom Klimáčkom vo svete oceňovaná prvá konceptuálna detská knižka Noha k nohe (reedícia v roku 2005).

Tóthova Nemá kniha nemá nie je. Hovorí až priveľa. Rozpráva o pedagógovom ateliéri - Neateliéri, kde učí svojich študentov vnímať, načúvať, premýšľať a tvoriť. "Na ukážkach diel, najmä súčasného umenia, načúvame, akým spôsobom, akým hlasom vstúpil do koncepcie diela materiál." Čitateľ takmer voyersky nahliada do vzťahu študent - pedagóg, stáva sa súčasťou tohto procesu, teší sa z nového poznania, navádzania a povzbudzovania smerom k novému tvoreniu.

SkryťVypnúť reklamu

"Učíme sa nie preto, aby sme predvádzali poznanie, ale aby sme boli pripravení na výzvy. Spoločne pracujeme na umelcovi v sebe, bez ambície vytvoriť dielo," hovorí svojim študentom a teraz aj čitateľom Tóth. "Dospieť k poznaniu je možné. Čas, ktorý žijeme, nám na to poskytuje možnosti. Ponúka nám však samé maličkosti. Ale iba nimi odkryjeme náš spôsob poznávania. V tom je celá múdrosť: po dlhej ceste objavujeme cestu."

Tóthove prednášky prinášajú pohľad na umenie očami umelca, teda z prvej ruky, čím sú priamejšie a v istom zmysle aj príťažlivejšie. Nezaťažujú umenie teoretickým rámcom, aj keď riešia otázky, ktoré hýbu súčasným svetom aj teórie, estetiky či filozofie umenia. Nemá kniha ukazuje proces vzniku diela, na začiatku ktorého je vždy tvorivá myšlienka. Na druhej strane predstavuje základné maliarske techniky, často siaha do histórie, prenáša na nás očarenie stredovekým obrazom, ukazuje jeho krehké spojivká s konceptuálnym umením.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako v knihe Noha k nohe aj tu sa autor drží svojho nezameniteľného "tóthovského" grafického dizajnu. A opäť dokazuje, ako veľmi je umenie spojené so životom a ako sa dajú otvoriť ústa umlčanému umelcovi v nás.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 240
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 659
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 576
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 847
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu