Vydavateľ denníka Pravda sa chce spolu s ostatnými vydavateľmi denníkov, ktoré už v minulosti postihli likvidačné rozsudky súdov v sporoch s verejnými funkcionármi, obrátiť na Svetovú asociáciu vydavateľov a na Európsku komisiu. Šéfredaktor Pravdy Petr Šabata povedal, že chcú inštitúcie upozorniť na to, že "slovenská súdna prax je v niektorých prípadoch namierená proti slobode slova".
K vydavateľstvu Perex (vydáva denník Pravda) sa pridáva aj Petit Press (vydavateľ denníka SME) alebo Ringier (vydavateľstvo denníka Nový Čas) a ďalší zo Združenia vydavateľov periodickej tlače.
Denník SME sa musel v roku 2004 po rozsudku bratislavského krajského súdu ospravedlniť sudcovi Najvyššieho súdu Haraldovi Stiffelovi a zaplatiť mu rovnako nemajetkovú ujmu tri milióny, keď napísal, že rozhodoval v politických procesoch, konkrétne v spore s kňazom Jozefom Labudom, odsúdeným v roku 1981 za odslúženie omše bez povolenia štátu.
Nový Čas sa zase musel v roku 2002 ospravedlňovať primátorovi Žiliny Jánovi Slotovi a zaplatiť mu odškodnenie päť miliónov za to, že mu podľa neho spôsobili "boľavú ujmu na duši" sériou článkov o tom, ako opitý močil z terasy bratislavskej reštaurácie. Slota okamžite po rozsudku upozornil slovenských karikaturistov, že ak ho v takejto situácii ešte niekedy nakreslia, bude sa opäť súdiť.
Šéf vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek povedal, že asociáciu upozornia najmä na to, že súdy priznávajú žalujúcim neprimerané sumy a niekedy bez toho, aby posúdili kontext, teda či išlo o zámer, alebo len nepresnosť. Pre slovenskú spoločnosti by podľa neho nebolo dobré, keby sa novinári začali báť a prestali písať slobodne.
Slovensko je podľa organizácie Reportéri bez hraníc medzi 10 krajinami, kde je najväčšia sloboda tlače. (haj)