Bývalý podpredseda vlády Daniel Lipšic (vľavo) a súčasný vicepremiér Pál Csáky mávali spory o výklad ľudských práv. FOTO - ARCHÍV SITA
BRATISLAVA - Vicepremiér Pál Csáky (SMK) spôsobil rozruch dvoma návrhmi noviel zákonov, ktorými chce aplikovať Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov do praxe.
Prvým pripomenul takzvanú tabuľovú vojnu a druhým sa snaží o aplikáciu charty do Občianskeho súdneho poriadku. Okamžite reagovali SNS a HZDS. Národniari hovoria o arogantnej urážke slovenského národa, druhí Csákyho vyzývajú, aby prestal s drzou predvolebnou kampaňou.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že ide o "búrku v pohári vody" a že opozícia zbytočne "burcuje" tam, kde netreba. Bugár pripomenul, že Slovensko má záväzok voči Európe prijatím Európskej charty regionálnych jazykov.
Vykonávacie predpisy k nej, ktoré boli medzi koaličnými prioritami SMK, však zatiaľ chýbajú.
Bugár povedal, že Csákyho návrhy ešte neprišli ani len do vlády a tobôž nie do parlamentu.
Na otázku, či premiér Mikuláš Dzurinda SMK sľúbil Csákyho návrhy prijať, Bugár odpovedal: "Nerokovali sme o tom." Pochybuje, že by na prijatie návrhov bola do volieb politická vôľa a podľa neho sa iba "niečo pripraví, čo môže pomôcť ďalšej vláde".
Podľa člena prezídia SDKÚ Zoltána Horvátha na prijatie návrhov chýba v parlamente politická vôľa a pochybuje aj o tom, že by ich prijala vláda.
Novelou tabuľového zákona z roku 1994 chce vicepremiér Csáky dosiahnuť, aby sa mestá pomenované po slovenských národných dejateľoch, mohli v jazyku menšiny vrátiť k pôvodnému historickému pomenovaniu. "Návrh predpokladá, že ak sa uskutoční úspešné referendum, tak sa môže zmeniť názov v druhom jazyku podľa pôvodného názvu," povedal jeho hovorca Martin Urmanič.
Kolárovo by tak podľa Urmaniča po slovensky zostalo Kolárovom, ale v maďarčine by sa vrátilo k označeniu Gúta.
Zmena súdneho poriadku by mala zasa upraviť tlmočenie v jazyku národnostných menšín a podľa Urmaniča "ten návrh je v zásade len aplikovaním charty".
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa začudoval, že Csáky s návrhom prišiel pár dní po jeho odchode z funkcie. Podľa Lipšica sa už návrhmi nestihne zaoberať vláda ani parlament, "tak aký má zmysel teraz s tým prichádzať"? Exminister navyše tvrdí, že súdny poriadok nepatrí do kompetencie vicepremiéra Csákyho.
Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti potvrdila, že rezort sa na príprave novely nepodieľal. "Myslíme si, že ústavné práva všetkých občanov sú zaručené existujúcou právnou úpravou, preto nevidíme dôvod na takúto novelu," vyhlásila.
Dušan Čaplovič zo Smeru je presvedčený, že Csáky v súčasnej politickej situácii "vyslovene vytvára podmienky na nacionalizáciu, či už na jednej alebo druhej strane".
Urmanič vylúčil, že návrhy idú nad rámec programového vyhlásenia. Odmietol aj špekulácie, že Csáky mohol takéto novely predložiť ako odmenu za to, že SMK zostala vo vláde. (rp, sp)
Sládkovičovo sa volalo Diószeg, Kolárovo Gúta
BRATISLAVA - Záujem o návrat k pôvodným názvom obcí, ktoré nesú pomenovanie po národných dejateľoch Slovákov, by pravdepodobne bol iba tam, kde prevládajú príslušníci národnostnej menšiny. "My sme rýdzo slovenská obec, nie je to pre nás aktuálna téma," povedal starosta Palárikova Jozef Derňár.
Obec sa nachádza blízko Nových Zámkov a kedysi sa volala Slovenský Meder. Aj keď podľa Derňára v minulosti boli príležitosti vrátiť sa k pôvodnému názvu, obyvatelia Palárikova sa s novým názvom stotožnili, "pretože Palárik bol významná osobnosť".
Mimoriadne ostrý je naopak primátor Sládkovičova Anton Szabó. Rozčuľuje ho, že existuje zákon, ktorý mestu zakazuje vrátiť sa k názvu Diószeg, o ktorom sú prvé zmienky z roku 1252. Tvrdí, že denne sleduje tlač a televíziu a "každý neschopný blbec sa vyjadruje na úkor Maďarov".
Ďalším mestom pomenovaným podľa veľkej postavy slovenských dejín je Kolárovo. V meste sa uskutočnili začiatkom 90. rokov dve referendá. V oboch sa obyvatelia vyjadrili za návrat k pôvodnému názvu Gúta. Žije tam 82 percent Maďarov. "Dvakrát za to občania hlasovali, ale v súčasnosti tomu ani neverím a neviem o tom," povedal terajší primátor Imrich Árgyusi.
Všetci oslovení predstavitelia obcí boli zvolení ako nezávislí kandidáti. (rp)