Francúzska vojenská loď plná nebezpečného azbestu neskončí v Indii, kam ju ťahali na likvidáciu. Prezident Jacques Chirac sa po rozhodnutí indického najvyššieho súdu nevpustiť loď do indických vôd rozhodol vrátiť ju naspäť do Francúzska. Snaží sa na poslednú chvíľu zabrániť medzinárodnému škandálu.
Podľa francúzskej tlače sa mu to už asi nepodarí. Noviny situáciu považujú za frašku a poníženie nehodné Francúzska. Predstavitelia francúzskej vlády na čele so Chiracom totiž často hovoria o potrebe riešiť ekologické problémy sveta a nakoniec jeden, a nie malý, sami vyrobia.
Niekdajšiu pýchu francúzskeho vojenského námorníctva, lietadlovú loď Clemenceau po 40 rokoch služby odstrojili v roku 1997 a o šesť rokov neskôr ju predali španielskej spoločnosti na rozobratie. Tá ju najprv mala zbaviť rakovinotvorného azbestu. Keď sa francúzske ministerstvo obrany dozvedelo, že loď z tohto dôvodu spoločnosť posiela do Turecka a nie do Španielska, rozviazalo s ňou zmluvu.
Nápad jednej nemeckej spoločnosti odstrániť azbest v Grécku nevyšiel, lebo lodi nepovolili vjazd do prístavu Pireus. Loď, alebo skôr 22-tisíc ton šrotu, skončila opäť vo Francúzsku.
Časť azbestu odstránili v Toulone, ale nikto s istotou nevie koľko ho tam ostalo. Ministerstvo obrany tvrdí, že 45 ton, ochranári hovoria o 500 až 1000 tonách nebezpečného azbestu. Na ceste do Indie nechcel Egypt desať dní povoliť presun lode cez Suezský prieplav, lebo mal pochybnosti o jej zdravotnej bezchybnosti. (jah, čtk)