BRATISLAVA - Vkladné knižky na doručiteľa sa už dva roky neúročia. Napriek tomu majú na nich ľudia stále asi dve miliardy korún.
Najviac vkladných knižiek na doručiteľa, teda anonymných vkladov, je v Slovenskej sporiteľni. Hovorkyňa sporiteľne Miriam Fuňová tvrdí, že na takýchto vkladných knižkách majú ich klienti ešte 1,7 miliardy korún. "Takmer 27 percent z ich celkového počtu má zostatok do 100 korún," hovorí Fuňová.
Nízke zostatky na vkladných knižkách na doručiteľa sú podľa bánk aj hlavnou príčinou, prečo si ľudia tieto peniaze nevyberajú. "Máme však aj vkladné knižky, na ktorých je aj nad milión korún," povedala Fuňová.
Anonymné vklady miznú
Druhá najväčšia banka VÚB banka eviduje v súčasnosti asi 75-tisíc vkladných knižiek na doručiteľa, na ktorých je uložených 173 miliónov korún. Ešte na začiatku minulého roku mali takýchto vkladných knižiek 80-tisíc a bolo na nich 240 miliónov korún.
Ešte výraznejší pokles anonymných vkladov zaznamenala Slovenská sporiteľňa. Klienti si z nich vlani vybrali asi 800 miliónov korún.
Vkladné knižky sú anonymné v takom prípade, ak na nich nie je uvedený nápis Na meno. Ďalej by tu malo byť vyplnené meno a priezvisko, adresa, dátum narodenia alebo rodné číslo vkladateľa. Aj v prípade, že je tu uvedené len meno osoby bez dátumu narodenia alebo rodného čísla, ide o anonymnú vkladnú knižku. V prípade, že niekto má vkladnú knižku a nie je si istý, či je anonymná, môže sa obrátiť priamo na pobočku banky, v ktorej je vklad vedený.
Človek, ktorý si chce vybrať peniaze z anonymného vkladu, sa musí preukázať vkladnou knižkou a heslom. Ak heslo nevie, musí predložiť doklad totožnosti a čestné vyhlásenie. Hovorkyňa VÚB Alena Walterová hovorí: Takýto človek musí zároveň podpísať vyhlásanie, že si je vedomý trestnoprávnych dôsledkov za uvedenie nepravdivých údajov.
Zostáva desať mesiacov
Klienti môžu svoje peniaze dostať aj v prípade, že vkladnú knižku stratili. V takom prípade musia poznať heslo a číslo vkladnej knižky. Mal by vedieť aj v akých intervaloch a aké sumy sporil. So zrušením anonymnej vkladnej knižky nie sú spojené nijaké poplatky. V prípade, že niekto anonymnú knižku zdedil, poznať heslo nemusí. Stačí mu len rozhodnutie súdu alebo rozhodnutie o dedičstve, v ktorom je, že danú knižku skutočne zdedili.
Banky budú anonymné vklady vyplácať do konca tohto roku. Od budúceho roku prejde ich správa na ministerstvo financií, ktoré ich zverí Štátnej pokladnici. "Zmluva medzi Štátnou pokladnicou a bankami sa dokončuje v týchto dňoch. Bude v nej určené okrem iného aj to, či bude, alebo nebude treba chodiť po výber vkladu len do Bratislavy," povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
Štátna pokladnica bude peniaze z anonymných vkladov vyplácať päť rokov. Potom prepadnú v prospech štátu. Slovensko muselo zrušiť anonymné vklady pre vstup do Európskej únie. Takýto krok mal totiž zabrániť praniu špinavých peňazí.
Koľko peňazí je na anonymných vkladoch (v miliónoch Sk)
Slovenská sporiteľňa | 1700 |
VÚB banka | 173 |
Tatra banka | 16,6 |
Dexia banka | 4,7 |
Istrobanka | 2,8 |
Poštová banka | 2,6 |
Zdroj: banky