Austrálska televízia SBS zverejnila ďalšie zábery mučenia irackých väzňov v Abú Ghrajbe. Prichádzajú v čase, keď je moslimský svet znepokojený karikatúrami proroka Mohameda. Americkí aj irackí predstavitelia sa obávajú, že by mohli vyvolať novú vlnu násila. FOTO - REUTERS
Horšie sa už nemohlo stať. Po búrke kvôli Mohamedovým karikatúram a záberoch brutálnej bitky, ktorú od britských vojakov dostali irackí tínedžeri, sa znovu vynorili fotky z irackej väznice Abú Ghrajb. Ešte horšie, urážlivejšie a nechutnejšie ako pred dvoma rokmi.
Väčšinu z nich ukázali už na procese s Charlesom Granerom. Americkým vojakom, ktorý riadil ponižovanie a týranie irackých väzňov vo väznici a dostal za to desať rokov. Záberov masturbujúcich, mŕtvych, zakrvavených, spútaných a od exkrementov zašpinených väzňov mal vo svojom počítači 1000.
Na verejnosť sa najhoršie z nich nemali dostať. Mali slúžiť len ako dôkazový materiál proti gangu mučiteľov z Abú Ghrajbu. Austrálska televízia SBS, ktorá odmieta povedať, ako sa k nim dostala, ich odvysielala. Viaceré anonymné zdroje agentúre AP povedali, že určite pochádzajú z Granerovej "zbierky" a prístup k nim mali viacerí vojaci, ale aj mimovládne organizácie. Objavili sa aj špekulácie, že ich televízii "posunul" Saddám Husajn, ktorý čelí obvineniam z brutálneho zaobchádzania s Iračanmi.
Pentagon si myslí, že po karikatúrach a Britoch je to najhoršie možné načasovanie. Televízia sa však bráni: "Myslieť si, že sme to odvysielali pre nejaké načasovanie alebo niečí úmysel, je nezmysel," povedal agentúre AFP producent televízie Mike Carey. Tvrdí, že len chcel ukázať, že v Abú Ghrajbe to bolo ešte horšie, ako si ľudia doteraz mysleli.
Americká administratíva zhodne s irackou vládou fotografie označila za nechutné, ale rovnako povedala, že na nich nie je už nič nové a tí, čo páchali zverstvá už boli odsúdení. "Na čo je to dobré ukazovať? Už sme tým dosť trpeli a nechceme viac," vyhlásil pre AP iracký minister pre ľudské práva Nermine Othman.
Americké mimovládne organizácie žiadajú nové vyšetrovanie. Majú pocit, že to prvé nebolo kompletné a nešlo do hĺbky. Niektorí obžalovaní totiž tvrdili, že takéto mučenie im prikázali ich nadriadení. Armáda sa bránila, že išlo len o zlyhanie jednotlivcov.
Zverejnenie nových obrázkov z Abú Ghrajbu neznamená len zhoršenie protiamerických a protizápadných nálad v moslimskom svete, ale aj komplikácie pre irackú domácu politiku. Väčšina väzňov z Abú Ghrajbu pochádzala zrejme zo sunnitských odbojných skupín. Práve na nevôli sunnitov zapojiť sa do budovania nového Iraku zlyháva časť amerických plánov aj odchod ich vojakov z krajiny.
Europarlament podporil slobodu slova
ŠTRASBURG, KARÁČÍ - Európsky parlament včera zdôraznil, že sloboda slova a tlače patrí medzi základné hodnoty, ktoré nemožno spochybňovať. Pri ich uplatňovaní však treba dbať na "osobnú zodpovednosť" a na "úctu k náboženskému cíteniu a vyznaniu".
Europarlament včera prijal uznesenie, ktorým poslanci reagovali na aféru okolo karikatúr proroka Mohameda. Europoslanci vyjadrili solidaritu Dánsku, kde sa karikatúry objavili ako prvé.
Proti Dánsku a Európe naopak už štvrtý deň protestovali v Pakistane. Včera sa v Karáčí zišlo asi 50-tisíc ľudí. Na rozdiel od posledných troch dní však nedošlo k nijaký násilnostiam. V stredu v Pešávare prišli o život traja ľudia.
Karikatúry Ježiša, Mojžiša, Budhu a Mohameda skomplikovali život regionálnemu denníku z ruského Volgogradu. Miestne vedenie denníku pozastavilo vychádzanie. Rešpektovalo tak odporúčanie Federálnej služby pre dohľad nad dodržiavaním zákonov v oblasti médií, ktoré hovorí, že miestne administratívy majú zasiahnuť proti médiám, ktoré publikujú hanobiace materiály proti veriacim. (čtk)
Zábery sú ešte brutálnejšie ako tie, čo boli zeverejnené na jar roku 2004. Pochádzajú z rovnakého obdobia, tieto však mali zostať pred verejnosťou utajené. FOTO - REUTERS
FOTO