Ešte donedávna rodina Popradčana Vladimíra Kundráta žila spokojným životom. Štvorčlenná rodina sa tešila na príchod ďalšieho dieťatka. Príjemná udalosť sa však zmenila na nočnú moru. Tridsaťpäťročná Iveta Kundrátová, matka už troch detí, sa z pôrodnice domov nevrátila.
Od bežnej kontroly po smrť
Ivetin gynekológ MUDr. Jaroslav Novotný, zástupca primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia kežmarskej nemocnice, patrí k najznámejším pôrodníkom v širokom okolí. Ivetu Kundrátovú si predvolal na bežnú kontrolu. Napokon v nemocnici už aj ostala.
„Prvú správu o smrti manželky som dostal až na druhý deň ráno. Doktor Novotný nám povedal, že dieťa žije, ale matka odišla. To už bola tri hodiny po smrti a v kritickom stave od ôsmej večer predchádzajúceho dňa,“ hovorí manžel.
„Ihneď sme išli spolu so švagrinou do Kežmarku. Doktor nám povedal iba toľko, že pri pôrode došlo ku komplikáciám a bola nutná operácia. Udiala sa o 22.00 h. Čo sa dialo medzi ôsmou a desiatou večer, nám pôrodník nepovedal.“ Dieťa sa podarilo prebrať, ale matke už nevedeli pomôcť.
Nejasné okolnosti
Zástupca primára na naliehanie poskytol podrobný záznam o priebehu pôrodu. Rodine sa nezdá, že by okolnosti smrti mladej ženy boli jasné.
„Ivetka mi telefonovala z mobilu z nemocnice večer. Bolo tesne pred pol siedmou. Povedala mi, že doktor jej dal dve tabletky na vyvolanie pôrodu,“ uviedla priateľka zosnulej Iveta Tomaščíková.
V správe o priebehu pôrodu sa však uvádza, že v uvedenom čase vraj nastal u rodičky spontánny odtok plodových vôd a podľa ďalšej správy údajne Iveta Kundrátová v čase telefonátu ležala v pôrodnej sále.
To nie je jediný detail, ktorý v správach o pôrode nesúhlasí. Žena tvrdila, že dostala dve tablety prostinu. V pôrodopise však Dr. Novotný žiadne podanie tabliet neuvádza. To, že tabletky zosnulej predpísal, uviedol až po tom, čo sa o prípad začala zaujímať inšpekčná komisia.
Nezrovnalosti sú aj v správe o pôrode a správe o novorodencovi. V pôrodopise sa píše, že odtok vody bol číry, zatiaľ čo v druhej správe sa konštatuje, že plodová voda bola krvavá.
A napokon ešte ďalšia nezrovnalosť. Ivetini príbuzní tvrdia, že v deň kontroly nemala kontrakcie. Lekár hovorí opak. Vraj preto si ju aj nechal po kontrole na oddelení.
„Lekár si chcel zrejme uľahčiť prácu a vyvolať pôrod za pomoci medikamentov. Jednoducho ju predávkoval,“ hovorí zronený otec.
Nie príliš šťastný postup
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP Kežmarok MUDr. Martin Kopaničák hovorí, že prijatie pacientky na programovaný pôrod v popoludňajších hodinách nepovažuje za príliš šťastný. „Tento postup som lekárovi vytýkal,“ povedal primár. Ako dodal, pri programovanom pôrode sa pacientky zvyknú objednávať v ranných alebo dopoludňajších hodinách, aby bol v prípade komplikácií pacientke k dispozícii kompletný tím. Pripustil, že on osobne by tabletky pacientke nepodal.
Pôrodník doktor Novotný si nie je vedomý, že by Ivete Kundrátovej vedome privodil smrť. „Keďže prvé dve deti rodila v popradskej pôrodnici dva dni, zvažoval som, či jej pôrod uľahčím. Netušil som, že sa objavia komplikácie, ktoré sa bežne vyskytujú v pomere 1 : 10 000. To isté sa jej podľa mňa mohlo stať aj doma. Ak by bol príčinou liek, potom by sa musel stiahnuť z obehu. Úprimne ľutujem, čo sa stalo, ale nemohol som viac urobiť,“ vysvetlil lekár.
Rodina sa so sťažnosťou obrátila na ministerstvo zdravotníctva. Postup pôrodníka vyšetrovala odborná komisia. Ako pre SME uviedla riaditeľka kežmarskej nemocnice MUDr. Eleonóra Kovalčíková, v prípade, že sa preukáže chybný postup MUDr. Novotného, vedenie s ním rozviaže pracovný pomer. To, že v pôrodopise chýba záznam o podaní tabliet, klasifikovala ako porušenie pracovnej disciplíny.
Pán Kundrát so svojimi deťmi čaká morálnu satisfakciu. Zatiaľ posunul prípad polícii. „Podal som trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Moje deti sa ma dennodenne pýtajú, prečo mama zomrela. Zatiaľ neviem, čo im mám povedať.“