BRATISLAVA - Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH sa nevzdáva svojho zámeru presadiť do trestného práva inštitút trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Znamenalo by to, že ak sa firma dopustí trestného činu, neboli by už stíhateľní len jej štatutári, ale aj spoločnosť sama. Do úvahy pripadajú pokuty, ale aj zákaz činnosti.
"Vyžaduje to od nás Európska únia a mali by prestať časy, keď sa za protizákonné konanie obchodnej spoločnosti vyvodí zodpovednosť proti poslednému vrátnikovi," povedal Lipšic.
Kritici tvrdia, že ide o predvolebný ťah. Zástupcovia podnikateľov dlhodobo varujú pred zneužívaním takéhoto inštitútu v nekalom konkurenčnom boji.
Lipšic návrh zákona predloží na budúci týždeň a bude zhodný s tým, čo už raz parlament v rámci prijímania Trestného zákona odmietol. Vtedy chýbali dva hlasy. Podpredseda KDH dúfa, že návrh by teraz mohla podporiť aspoň
časť klubu ANO, ktorý bol pôvodne proti, ale po rozkole so šéfom strany Pavlom Ruskom by mohli niektorí poslanci zmeniť názor. Šéf klubu Ľubomír Lintner len povedal, že sa "o tom budeme rozprávať".
Lipšic sa spolieha aj na poslancov koalície za SMK a SDKÚ. Už ich oslovil, či by boli ochotní spolupodpísať jeho návrh.
Minimálne v prípade SMK môže očakávať problémy. Poslanec strany Gábor Gál má pochybnosti, či je vhodný čas na takýto krok. "Nemôže a priori počítať s celým klubom SMK," odkázal.
Opozícia je naďalej proti. "Nemáme dôvod meniť stanovisko, pán minister by si mal preštudovať možnosti vyvodenia zodpovednosti cez správne právo s niekoľkomiliónovými pokutami," hovorí Katarína Tóthová z HZDS. Pripomenula tak častý argument, že právnické osoby sa dajú postihovať aj bez použitia trestného práva.
Poslanec Smeru Róbert Madej tvrdí, že "Lipšic ako minister neurobil nič a nachádza si témy, ktoré zastierajú najhlavnejšie problémy v súdnictve". To, že nám únia prikazuje postihovať právnické osoby, neznamená, že " Slovensko si nevyberie formu, akou to bude robiť a zaradiť toto postihovanie do trestného kódexu nie je najlepšie".
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka je za to, aby "sa takýto inštitút presadil, ale nie v takom rozsahu a takej forme, akú má na mysli pán Lišpic". (rp)