
Čím menej minie priemerná domácnosť na potraviny, tým vyspelejšia je krajina, v ktorej žije. Jedlo je nevyhnutnou potrebou života, ale čím nižšie percento svojich výdavkov naň minieme, tým viac iných vecí si môžeme dopriať. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenské domácnosti míňajú najviac na potraviny a bývanie. Tieto dve položky tvoria takmer 45 percent rozpočtu priemernej domácnosti. V susednom Rakúsku ukroja tieto nevyhnutné výdavky z rozpočtu o desať percent menej, ktoré môžu Rakúšania investovať napríklad do voľného času.
„Čím je krajina bohatšia, tým viac ľudia minú na bývanie, ale tiež na kultúru a rekreáciu,“ povedal makroekonóm Istrobanky Marek Senkovič. Rozdiely medzi životnou úrovňou rakúskej a slovenskej domácnosti dokumentoval na príklade potravín. „Rakúšania na ne minú 13 percent, Slováci takmer 24 percent. Rakúšania zjedia rovnaké množstvo, ale tým, že viac zarábajú, ich to stojí relatívne menej.“
Z tohto hľadiska bol vývoj na Slovensku za posledné roky priaznivý. Aktuálnych 23,6 percenta na potraviny je v porovnaní s takmer 30 percentami v roku 1995 významným posunom k lepšiemu. „Znamená to, že ceny potravín nerástli tak rýchlo ako príjmy,“ doplnil Senkovič.
Napriek dobrému vývoju ešte stále zaostávame aj za najpokrokovejšími postsocialistickými štátmi. V Maďarsku domácnosti „prejedia“ 20,5 percenta, v Česku 19,8 percenta.
Rovnakým smerom ako potraviny sa uberali aj tovary z kategórie odevy a obuv. V deväťdesiatych rokoch zaberali 11 percent našich výdavkov, teraz už len 7,5.
Opačný vývoj však zaznamenal tabak a alkohol. „Neznamená to, že by Slováci viac pili, ale že ceny týchto tovarov rástli v dôsledku spotrebných daní rýchlejšie ako príjmy,“ upozornil Senkovič. Aj napriek tomu je Slovensko spolu s Českom v podiele výdavkov na alkohol a cigarety ďaleko pred Rakúskom.
Vyspelejšiemu svetu sme sa už priblížili výdavkami na bývanie, ktoré od roku 1995 stúpli najmä v dôsledku rastu regulovaných cien a nájomného. V roku 1995 tvorili 16,5 percenta, teraz už 21,5 percenta rozpočtu domácností.
Príliš veľký podiel potravín nám nedovoľuje venovať peniaze na zábavu a voľný čas. Na služby v kategórii rekreácia a kultúra míňame 7,2 percenta, čo je ešte menej ako v roku 1995.
Rakúska domácnosť si dovolí podstatne viac - až 12 percent svojich výdavkov, z toho najviac (4 percentá) na dovolenku a športové a kultúrne podujatia (3 percentá). Aj Česi a Rakúšania venujú svojmu voľnému času viac ako my - približne 10 percent rodinných rozpočtov.
TOP 7 VÝDAVKOV(Podiel na rozpočte domácnosti)
Čisté náklady na bývanie v dome 6,3 %
Teplo (na vstupe do domu) 4 %
Kompletný závodný obed 3,9 %
Benzín (95) 2,8 %
Cigarety Mars 2,5 %
Elektrina (sadzba B) 2,3 %
Plyn (sadzba D3) 1,7 %
Zdroj: Štatistický úrad SR