BRATISLAVA – Téma Benešových dekrétov sa okrem politickej scény v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku a Rakúsku objavuje už aj na pôde európskych inštitúcií.
Objavila sa aj pri bruselskom rokovaní vicepremiéra Ľubomíra Fogaša s predstaviteľmi Európskej komisie a parlamentu. Podľa Fogaša nie je nutné, aby Slovensko vydalo politické vyhlásenie o neplatnosti Benešových dekrétov: „Dokumenty boli prijaté v určitej historickej situácii, keď sa usporadúvali vzťahy v novej Európe. Myslím, že vracať sa k nim nie je vhodné.“
Predseda SMK Béla Bugár, na pracovnej návšteve v USA, zopakoval americkým médiám, že SMK nechce počas svojho pôsobenia vo vláde túto tému otvárať.
Delegácia SMK však vo Washingtone vyhlásila, že v budúcnosti otvorenie tejto otázky nevylučuje. Podľa Bugára je otázka Benešových dekrétov riešiteľná: „Sporné sú iba tri či štyri tieto dekréty.“
Rakúska vicekancelárka za nacionalistických slobodných Susanne Riessová-Passerová povedala pre denník Die Presse: „Náš postoj je celkom jasný. Náš kabinet je prvý, ktorý si dal do vládneho programu zrušenie Benešových dekrétov a tým si určil jasný cieľ.“
Rakúska ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová, naopak, zdôraznila, že Rakúsku ide len o to, aby bola zrušená „aktuálna právna účinnosť dekrétov“. Podobné riešenie navrhol aj kancelár Schüssel. Českej republike odporučil, aby vyhlásila Benešove dekréty za „mŕtve bezprávie“ a zároveň dobrovoľne odškodnila sudetských Nemcov, ktorí boli na ich základe odsunutí.
Hovorca českej vlády Libor Rouček tento návrh odmietol. Odvolal sa pritom na česko-rakúsku zmluvu z roku 1974, v ktorej sa Rakúsko zaviazalo nevznášať žiadne ďalšie majetkové nároky.
O Benešových dekrétoch hovoril včera aj predseda Paneurópskej únie Otto Habsburg. Edvarda Beneša označil za „génia zla“, ktorý uškodil dokonca i vlastnej krajine: „Bol síce nekonečne rozumným politikom s obrovským vplyvom, ale to, čo urobil, sa minulo s účinkom, pretože ho viedla nenávisť. Bol ‘extrémnym nacionalistom‘.“ Vyzval Brusel, aby únia zaujala jasné stanovisko k dekrétom.
(čtk, tasr)