Bratislava 20. februára (TASR) - Celosvetovú knižnicu združenia spisovateľov PEN znovuotvoria v stredu 22. februára v budove Univerzitnej knižnice na bratislavskej Klariskej ulici. Cieľom knižnice je sústrediť vo forme darov knihy v originálnych jazykoch od autorov PEN z celého sveta. Knihy sa takto stávajú živým svedectvom tvorivosti a medzinárodnej solidarity spisovateľov rôznych národov, jazykov a kultúr.
Celosvetová knižnica PEN (Global PEN Library) vznikla v Bratislave 22. februára 2001, vznikajúci knižný fond prichýlila ústredná knižnica Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Za uplynulých päť rokov sa knižnica rozrástla na vyše 2000 titulov z 53 krajín sveta. Ako darcovia prispeli slovenskí spisovatelia, ako aj autori zo zahraničia. Okrem individuálnych darcov sa ako donátori ohlásili zástupcovia diplomatických misií a kultúrnych stredísk akreditovaných v Bratislave. Niektoré dary sa dostávali do Bratislavy prostredníctvom slovenských veľvyslanectiev v zahraničí. TASR o tom informoval predseda Slovenského centra PEN Anton Hykisch.
Na znovuotvorení knižnice sa zúčastnia prezident International P. E. N. Jiří Gruša a predsedovia rakúskeho, maďarského, českého a poľského P. E. N. centra.
Medzinárodný PEN od roku 1921 združuje spisovateľov rôznych krajín, ktorí sa usilujú o rozvoj kvalitnej literatúry a obraňujú slobodu slova. Označenie PEN (pero) je zároveň akronymom anglických označení tvorcov literárnych žánrov: Poets - Essayists - Novelists (básnici, esejisti, románopisci).