Sociálna poisťovňa by už nemala vyberať nemocenské a zdravotné odvody. Novým kontaktným bodom zamestnancov by od roku 2009 mali byť daňové úrady, pretože sú vo výbere peňazí úspešnejšie. FOTO - TASR |
už nevyberali Sociálna a zdravotné poisťovne, ale daňové úrady.
Hrubá mzda zamestnancov by sa teda zvýšila o tú časť odvodov, ktorú za nich platí v súčasnosti zamestnávateľ.
Odvody by totiž platil výhradne zamestnanec. Administratíva ohľadom posielania príspevkov by však zostala na pleciach firiem.
Dnes platí pracovník odvody vo výške 13,4 percenta z hrubej mzdy. Ďalších 35,2 percenta odvádza zaňho zamestnávateľ. Opticky by teda nové pravidlo zamestnancom zvýšilo hrubú mzdu približne o tretinu, čistej by sa nedotklo.
Odvody by daňové úrady podľa zámeru ministerstva mali vyberať od roku 2009. Peniaze by následne posielali do poisťovní. Dôchodky a iné sociálne dávky by naďalej vyplácala Sociálna poisťovňa.
Projekt jednotného výberu takisto uvažuje aj o zjednotení vymeriavacích základov. Sú to sumy, z ktorých ľudia a firmy platia odvody. Opatrenie by nemalo zvýšiť odvodové zaťaženie, tvrdí ministerstvo financií. "Nové sadzby odvodov by sa prepočítali tak, aby sa zmena pracujúcich nedotkla," povedal hovorca rezortu Peter Papanek.
Od zjednotenia výberu daní a odvodov si štát sľubuje viac peňazí v štátnom rozpočte. Daňové úrady sú totiž pri výbere peňazí úspešnejšie ako poisťovne. Majú lepšie nástroje na vymáhanie pohľadávok vrátane vlastných exekútorov. "Z tohto pohľadu je pozícia daňových úradov lepšia, lebo my ako verejnoprávna inštitúcia nemôžeme mať takéto nástroje," povedal člen Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Gabriel Cseri.
Centralizovaný výber by mal byť jednoduchší a lacnejší, keďže by to robila iba jedna inštitúcia namiesto troch. "Znamenalo by to nielen úsporu administratívnych nákladov, ale aj odbúralo nedostatočnú koordináciu viacerých verejných inštitúcií," povedal Papanek. Nový systém by mal priniesť menej byrokracie. Na podávanie a výpočet daní a odvodov bude stačiť iba jedno tlačivo.
To, či sa presun výberu odvodov na daňové úrady oplatí, závisí aj od nákladov celého projektu. Daňová správa totiž musí zmeniť informačné systémy a spracovávanie dát. Bez toho by daňové úrady podľa prezidenta Slovenskej komory daňových poradcov Jána Oberhausera výber odvodov nezvládli. "V situácii, v ktorej sa nachádzajú daňové úrady a pri ich úrovni spracovávania informácií si neviem predstaviť, že by to mohlo fungovať," povedal.
O tom, či odvody nakoniec skončia na daňových úradoch, rozhodne až nová vláda. "Príprava reformy výberu odvodov bude prebiehať niekoľko rokov, preto je prirodzené, že definitívne rozhodnutie by malo padnúť až po voľbách," povedal Papanek. Náklady projektu rezort financií prepočítava. "Zmena si vyžiada detailnú prípravu. Dnes sme iba na začiatku analýzy procesu," doplnil hovorca daňového riaditeľstva Róbert Merva.
ĽUBOŠ JANČÍK