David Irving prišiel na súd vo Viedni s knihou Hitlerova vojna. FOTO - ČTK/AP |
samozvaný historik David Irving sa viedenskému súdu priznal k popieraniu holokaustu, ale zdôrazňoval, že teraz si už myslí niečo iné.
Súd ho poslal za mreže na tri roky. Priznanie je poľahčujúca okolnosť. Hrozilo mu až desať rokov väzenia. Pred 17 rokmi v Rakúsku povedal, že neexistovali plynové komory a za Krištáľovou nocou neboli nacisti.
V novembri minulý rok ho rakúska polícia zatkla, keď sa vracal z prednášky pre ultrapravicový pangermánsky študentský spolok. Na proces prišiel so svojou najznámejšou knihou Hitlerova vojna. Napísal v nej, že Hitler nenariadil "konečné riešenie", aj to, že diktátor nevedel, čo sa deje so Židmi.
"Mýlil som sa, keď som tvrdil, že v Osvienčime neboli plynové komory," vyhlásil včera. Jeho názory na koncentračné tábory roky používajú neonacistické a antisemitské skupiny ako dôkaz, že holokaust je "židovský výmysel".
Osvojil si ich aj iránsky režim, ktorý chce vymazať Izrael z mapy sveta a usporadúva konferenciu o "lžiach o holokauste". Aj jeho "vedci" podobne ako Irving hovoria, že je fyzicky a logisticky nemožné, aby v koncentrákoch zomrelo toľko ľudí.
Priznanie viny je poľahčujúca okolnosť. Rakúsko má jeden z najprísnejších zákonov o osvienčimskej lži a Irving je delikvent. Za popieranie holokaustu ho súdili už v Nemecku aj doma v Británii. Nesmie tiež prekročiť hranice Južnej Afriky, Kanady a Austrálie. Teraz mu hrozilo až desať rokov. "Nemal som inú možnosť, len priznať vinu," povedal.
Irvingova obhajoba bola postavená na tom, že ho súdia za výroky, ktoré povedal pred 17 rokmi, aj na tom, že sloboda prejavu mu umožňuje spochybňovať aj existenciu plynových komôr, počet obetí holokaustu aj zaužívanú predstavu o vine Adolfa Hitlera.
Irvingov proces sa odohráva v čase, keď sa Európa po šoku z moslimskej reakcie na Mohamedove karikatúry snaží dopracovať k tomu, kde sú limity slobody prejavu. Viacerí historici, medzi nimi aj najzúrivejšia Irvingova kritička Deborah Lipstadtová, ktorá odhalila jeho lži aj manipuláciu s prameňmi, hovoria, že Irving je nekompetentný, ale za jeho názory ho nemožno stíhať. Tvrdia tiež, že Európa bude obviňovaná z uplatňovania dvojakého štandardu, ak odsúdi Irvinga a povolí karikatúry Mohameda.
Rakúsky analytik Anton Pelinka v rozhovore pre AFP odporuje: "Som presvedčený, že boj proti revizionistovi nemá nič spoločné s náboženskými alebo inými slobodami. Je to o tom, ako sa postavíme k najväčšej nočnej more Európy."
Za svoje výroky by Irving v niektorých európskych krajinách pred súd nešiel, rozrozprával sa však v Rakúsku. Táto krajina si vzhľadom na svoju históriu dáva na podobné reči pozor.
"Rakúsko sa fundamentálne zmenilo od nacistickej éry a trestá lži o holokauste," povedal agentúre AFP rakúsky politológ profesor Franz Plasser.
JANA MIKUŠOVÁ