Rokovania sleduje celý svet. Sú jednou z posledných šancí, ako zabrániť eskalácii konfliktu medzi Teheránom a Západom. Moskva ponúka, že bude iránsky urán obohacovať na svojom území. Irán by tak neporušil moratórium a vyhol by sa prípadným sankciám.
Tesne pred moskovským rokovaním iránsky minister zahraničia Manúčehra Mottakí počas návštevy Bruselu vyhlásil, že jeho krajina sa práva na obohacovanie uránu a rozvoj atómovej energie nevzdá ani v prípade, ak podpíšu dohodu s Ruskom.
Iránsky duchovný Mochen Garavian včera vyvolal veľké znepokojenie novým náboženským výnosom - fatvou: "Keď má celý svet jadrové zbrane, dovoľuje sa ich použiť okrem iného i na základe práva šaría, ako opatrenia odvetné: dôležitý je len cieľ," píše sa v náboženskom dokumente, ktorý má pre moslimov záväzný charakter.
Pokiaľ sa nepodarí do 6. marca 2006 zblížiť postoje Západu a Iránu, hrozí, že na zasadaní Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu posunú problém pred Bezpečnostnú radu OSN, ktorá môže začať rokovania o sankciách proti Teheránu.
V tlači sa stále častejšie objavujú scenáre vojenského zásahu proti Iránu. Denník The Jerusalem Post napísal, že má informácie o tajnom rokovaní Washingtonu s Gruzínskom a Azerbajdžanom o možnosti využitia ich vojenských objektov v prípade vojny s Iránom. Tbilisi i Baku sú síce ústrednými spojencami USA v Zakaukazsku, ale sú tiež priveľmi blízko iránskych hraníc a majú obavy z odvety Iránu, preto zatiaľ takúto možnosť na oficiálnej úrovni jednoznačne odmietajú.
PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum