"Nie je tam žiadna krv na dlážke, stále sú v miestnosti. Samozrejme, že tam boli nejaké nezhody, ale očakávali sme to," opisoval nemenovaný diplomat rokovania o budúcnosti Kosova, ktoré sa začali vo Viedni. FOTO - ČTK/AP |
Za zatvorenými dverami vo viedenskom paláci Daun-Kinsky včera oproti sebe zasadla osemčlenná kosovská a srbská delegácia. Predstavitelia obidvoch nezmieriteľných strán zapózovali pred fotoreportérmi s kamennými tvárami. "Žiadne potriasanie rúk," všimla si agentúra Reuters.
Dlhoočakávané prvé kolo rozhovorov o budúcnosti Kosova otvoril zvláštny splnomocnenec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari. Bývalý fínsky prezident si s obidvomi delegáciami dal separátne stretnutie pri raňajkách, po ktorých nastúpilo vyjednávanie.
Delegácie z Prištiny a Belehradu prišli diskutovať o decentralizácii. Tému však zatienili nezmieriteľné pohľady na vyriešenie problematickej provincie.
Priština je presvedčená, že rozhovory o budúcom statuse sa skončia vyhlásením nezávislého Kosova. Belehrad zase takúto možnosť odmieta a srbský prezident Boris Tadič dokonca navrhuje dvadsaťročný odklad statusu Kosova.
To sa nepáči Kosovčanom, ale ani medzinárodnému spoločenstvu. "Je to hlúpe. Dvadsať rokov nič nevyriešiť, je to len klamanie srbskej spoločnosti. Kto bude dvadsať rokov platiť rozpočet administrácie v Kosove? Namiesto platenia úradníkom z OSN môžeme investovať do sociálneho a ekonomického rozvoja," povedal SME šéf kosovskej delegácie a minister pre lokálnu samosprávu Lutfi Haziri.
Priština podľa Haziriho prišla do Viedne s veľkorysou ponukou pre miestnych Srbov. "Napríklad tridsaťtisícové Štrpce dostanú 25 nových kompetencií, rozpočet o sto percent vyšší, vlastnú regionálnu vládu, príjem z daní. Otázne už len je, či sa toho budú vedieť chytiť."
Mestečko Štrpce je obývané najmä kosovskými Srbmi. Do blízkej Brezovice, kde sa nachádza najobľúbenejší lyžiarsky komplex v Kosove, sa však chodia lyžovať rovnako kosovskí Albánci i Srbi. Stredne náročné zjazdovky sú obľúbené aj medzi vojakmi z KFOR.
"Sneh je fajn," pochvaľovali si v prázdnom lyžiarskom stredisku dvaja rumunskí vojaci. Dorazili z Prištiny, kde pôsobia na základni KFOR.
Nezvyčajne dobrú lyžiarsku sezónu, podobne ako vo všetkých sférach v Kosove, komplikuje nevyriešený status. Bez neho sa do ekonomicky zdevastovaného regiónu veľa investorov nehrnie. A to, ani keď je veľa snehu. MIREK TÓDA,
Priština - Bratislava