Prašné turínske ulice sú už minulosťou. Takmer celú nedeľu v metropole Piemontu husto snežilo a mesto konečne začalo aj navonok pôsobiť ako dejisko zimnej olympiády. Len na chvíľu, včerajšie oteplenie menilo hromady snehu na obrovské kaluže. Holandským rýchlokorčuliarom to ani v najmenšom neprekážalo. Napriek vode veselo šliapali na bicykloch po moste do olympijskej dediny. Ovál Lingotto, kde sa cez víkend stal Američan Shani Davis prvým afroamerickým olympijským víťazom na 1000 m, sa dá z dediny do areálu prejsť pešo za dvadsať minút. Športovci majú k dispozícii kyvadlovú dopravu, no mnohí nechcú čakať ani pár minút. Radšej si požičajú bicykel.
V sobotu si mnohí z olympionikov nenechali ujsť atraktívnu akciu Turínska biela noc. V uliciach mesta sa na nej zúčastnilo podľa organizátorov 600-tisíc ľudí. Múzeá boli otvorené dlho do noci a bolo plno, kiná premietali s polovičnou zľavou, na hlavnom námestí spievala Anastacia.
V horách hneď prvá väčšia chumelica stihla narobiť veľké problémy. Dve skrížené autá pri stúpaní do San Sicaria, dejiska biatlonových súťaží, v sobotu totálne zapchali jedinú prístupovú cestu. Oba jej okraje boli plné divákov, ktorí sa k tratiam po polhodine márneho čakania vydali radšej po vlastných. "Choďte lanovkou, ja sa tam hore nedostanem," vyháňal zástupcov médií šofér shuttle busu.
Ešteže biatlonisti odchádzali do areálu v dostatočnom predstihu. Tí slovenskí v nedeľu na biatlon na pár chvíľ zabudli. V Slovenskom dome spolu oslavovali 45. narodeniny trénera žien a šéfa zväzu Juraja Sanitru. Mohli si prestávku dovoliť, v pondelok sa na tratiach v San Sicariu nesúťažilo. "Objednali sme si separé salónik a spravili si biatlonový večer, ale prišlo tam aj veľa iných ľudí," vraví Sanitra. (rh)