BRATISLAVA - Zostane šéf HZDS Vladimír Mečiar pre iné strany prekážkou pri vytváraní novej vládnej koalície? Pred voľbami v roku 2002 strany hovorili, že s Mečiarom jednoznačne spolupracovať nebudú, teraz sú ich odpovede nejednoznačné a odvolávajú sa na výsledky volieb. Iné strany naznačujú, že HZDS bez Mečiara by mohlo byť prijateľné.
Z vládnych strán najjasnejšie stanovisko prezentovala SMK. Šéf klubu poslancov SMK Gyula Bárdos povedal, že SMK nerobí rozdiel medzi tým, či Mečiar je alebo nie je na čele HZDS. "Pre SMK je dôležitá politika HZDS v rokoch 1994 až 1998, ale aj tá, ktorú chce robiť ďalej," povedal Bárdos.
Rétorika šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu posledné mesiace prechádza zmenami. Vlani na jeseň tvrdil, že nebude sedieť s Mečiarom v jednej vláde, otázku spolupráce s HZDS zo svojho slovníka vtedy vynechal. Najnovšie v týždenníku Plus 7 dní tvrdí, že "nechcem spolupracovať s HZDS, ale neviem, ako budú voliť ľudia".
Kresťanskí demokrati vlani na sneme vyhlásili, že vylučujú povolebnú spoluprácu s HZDS, kým bude na čele Vladimír Mečiar. Šéf KDH Pavol Hrušovský povedal, že jeho strana nedovolí, aby Slovensko stratilo pamäť a že nemorálne Mečiarove amnestie treba zrušiť. Šéf klubu KDH Pavol Minárik včera povedal, že HZDS bez Mečiara neexistuje. "O HZDS bez Mečiara sa dá uvažovať, ale je to akademizmus," podotkol Minárik.
Pre podpredsedu Slobodného fóra Branislava Opaterného je HZDS neprijateľné. Hoci ešte orgány SF oficiálne o povolebnej spolupráci s HZDS nerokovali, Opaterný je presvedčený, že strana zaujme rovnako odmietavý postoj.
Opozičný Smer je asi najopatrnejší. V roku 2002 šéf strany Robert Fico povedal nie Mečiarovi i Dzurindovi. Teraz Smer nechce nikoho vopred odmietnuť. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič: "Rozhodli sme sa, že nebudeme nič komentovať a počkáme na výsledky volieb." Podľa neho po voľbách môžu nastať také prekvapenia, že "budeme šokovaní".
HZDS chce po ôsmich rokoch do vlády. Kritické postoje k predsedovi Mečiarovi odmieta s tým, že je vecou členov HZDS, koho si zvolia za predsedu. Podpredseda hnutia Viliam Veteška povedal, že ak v minulosti politici verejne útočili proti HZDS a Mečiarovi, "teraz útočia potichu a deje sa to v inotajoch".
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Mečiar bude pre politické strany problém aj teraz, lebo je to ťažko predvídateľný politik. HZDS bez Mečiara by sa mohlo javiť podľa politológa ako reálnejší partner, pretože by zrejme zmenilo svoj politický štýl. (sp)