Podľa volebného zákona môžu ľudia hlasovať nielen osobne, ale aj poštou. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Volebné štáby politických strán pracujú na tom, ako získať hlasy slovenských občanov v zahraničí. Podľa volebného zákona ľudia môžu využiť hlasovanie prostredníctvom pošty. Dnes však nikto nedokáže povedať, koľko ľudí takúto možnosť využije a ako sa stranám tento osobitný typ kampane vyplatí.
Martin Danko z ministerstva práce povedal, že v krajinách Európskej únie by malo pracovať takmer 170-tisíc občanov Slovenska. Najviac ich pracuje v Českej republike okolo 80-tisíc, vo Veľkej Británii 30-tisíc, v Maďarsku 20-tisíc, v Írsku 10-tisíc. Podľa údajov českého ministerstva školstva v roku 2004 študovalo v Česku 9387 slovenských študentov.
Pre politické strany by tak mali byť zaujímaví aj voliči v zahraničí. V posledných voľbách v roku 2002 pri 70-percentnej účasti, predstavovalo jedno percento približne 29-tisíc hlasov. Na vstup do parlamentu strana potrebuje aspoň 5 percent hlasov.
Ak chce poštou voliť občan, ktorý bude v deň volieb 17. júna v zahraničí, musí sa obrátiť s písomnou žiadosťou na obec v mieste trvalého pobytu. Občan, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, sa obráti s písomnou žiadosťou na Miestny úrad Bratislava-Petržalka. Najneskôr tak musia občania urobiť do 28. apríla. V Petržalke už evidujú dve žiadosti manželského páru z Českej republiky.
Šéfovi volebnej kampane KDH Pavlovi Abrhanovi sa zdá, že na voľbách poštou sa nezúčastní veľa ľudí. Podľa Abrhana prostriedkom komunikácie s voličmi v zahraničí je jednak internetová stránka KDH, ale aj internetové stránky slovenských médií. "Tie ľudia v zahraničí sledujú. Nemá zmysel platiť reklamu v zahraničných médiách."
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý sa spolieha na to, že ľudia si uvedomia novú možnosť, ktorú im poskytuje zákon. "Nevylučujem, že to môže byť pre náš volebný výsledok pozitívny faktor."
Poslanec HZDS Viliam Soboňa povedal, že ich strana má "pochopiteľne záujem aj o voličov v zahraničí, ale nejaký veľký výsledok od toho nečakám".
Šéf volebného štábu Smeru Marek Maďarič povedal, že voliči v zahraničí sú "zaujímaví a máme to na pamäti". Podľa neho ide najmä o Slovákov v Českej republike. Maďarič však nechcel prezradiť, ako sa bude o voličov v zahraničí Smer usilovať.
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play povedala, že voľba poštou sa využíva vo vyspelých demokraciách.
Sociologička Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu povedala, že zatiaľ neexistuje žiadna skúsenosť s takýmto typom volieb. Netrúfla si preto povedať, koľko ľudí v zahraničí sa do volieb zapojí. "Nemyslím si však, že by voľby poštou mohli významnejšie ovplyvniť výsledky volieb," dodala sociologička.
Ako možno zvoliť stranu poštou?
ak má občan trvalý pobyt na území Slovenska a v čase volieb bude v zahraničí, musí sa písomne so žiadosťou o voľbu poštou obrátiť na adresu obecného alebo mestského úradu v mieste svojho trvalého bydliska, ak občan nemá trvalý pobyt na Slovensku, musí svoju žiadosť adresovať Miestnemu úradu v Bratislave-Petržalke na Kutlíkovej ulici, občania musia svoje žiadosti doručiť najneskôr do 28. apríla tohto roku, občan, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, musí k žiadosti ešte priložiť čestné vyhlásenie, že nemá trvalý pobyt na Slovensku a fotokópiu časti platného cestovného dokladu s osobnými údajmi alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve SR, občan potom najneskôr do 13. mája dostane poštou hlasovacie lístky, obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce alebo mesta, obálka je určená na vloženie jedného hlasovacieho lístka a dostane tiež poučenie o hlasovaní a návratnú obálku s heslom - voľba poštou, občan, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, dostane obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky bratislavskej mestskej časti Petržalka, občan upraví hlasovací lístok, vloží ho do obálky opatrenej odtlačkom úradnej pečiatky obce, mesta, resp. bratislavskej Petržalky, zalepenú obálku s hlasovacím lístkom potom vloží do návratnej obálky, na ktorej je heslo - voľba poštou, na návratnej obálke musí byť uvedená adresa odosielateľa, odporúča sa poslať obálku doporučene, poštovné uhradí volič, do výsledkov hlasovania sa započíta hlasovací lístok v obálke, ktorá bude doručená obci alebo bratislavskej Petržalke najneskôr do 16. júna tohto roku, teda najneskôr deň pred voľbami. (sp)