Prvé kaviarne boli otvorené v Mekke. Spočiatku plnili výsostne náboženské poslanie, no čoskoro sa zmenili na strediská zábavy a rozširovali sa po celom islamskom svete. Otvárali sa stále nové a nové kaviarničky, takže v 17. storočí ich len v Káhire bolo okolo dvoch tisíc.
Na Blízkom východe sú kaviarne stále populárne, no dodnes pretrváva aj pravidlo staré päťsto rokov - do kaviarne smú chodiť len muži. Iba tie najmodernejšie umožňujú vstup ženám, aj to prevažne turistkám.
Veľká cesta kávy po Európe sa začala v 17. storočí, keď si šľachtic De la Rocoque priniesol z Istanbulu do Marseille pražené kávovníkové zrná a hrnček na varenie. Postupne aj tu začali vznikať prvé kaviarne a recepty na prípravu kávy. Filozofia kaviarní bola ale trochu iná než v islamských krajinách. Chodili sem najmä šľachtici, no obľúbili si ich aj umelci. Nad šálkou kávy vzniklo nejedno umelecké dielo. Vo väčších kaviarňach navyše hrávala príjemná hudba. Obľúbených podnikov bolo ako maku, skutočnými európskymi kaviarenskými mekkami sa však stali najmä Viedeň a Budapešť. (bd)