Brusel 6. marca (TASR) - Viac ako dve tretiny obyvateľov eurozóny sú spokojné s novou spoločnou menou euro, ktoré 1. marca definitívne nahradilo doterajšie národné meny. Väčšina ľudí však pri nákupoch stále rozmýšľa v starých peniazoch. Informovala o tom dnes v Bruseli Európska komisia.
Podľa správy pripravenej pre budúcotýždňový neformálny summit EÚ v Barcelone si viac ako 80 percent ľudí myslí, že prechod na euro bol veľmi hladký. Takmer 70 percent obyvateľov je "osobne šťastných alebo veľmi šťastných", že euro sa stalo ich novou menou. Najspokojnejší sú Íri (85 percent) a Taliani (82 percent), naopak euro sa najmenej páči Nemcom(56) a Rakúšanom (53 percent).
Hoci ľudia priznávajú, že ešte majú aké-také problémy s novými banovkami a mincami, celkovo si zvykajú na nové peniaze veľmi dobre. Najviac problémov hlásia Španieli a Francúzi, najmenej Holanďania.
Zaujímavé je, že ťažšie si na euro zvykajú ženy ako muži. Viac problémov vo všeobecnosti spôsobujú ľuďom mince, s rozoznávaním bankoviek problémy prakticky nie sú.
Mnoho zákazníkov sa však stále nenaučilo pamätať si ceny v eurách a pri nákupoch si väčšina - 45 percent - prepočítava hodnotu tovaru na už neplatné národné meny. V eurách rozmýšľa podľa prieskumu zatiaľ len 18 percent ľudí.
Európska komisia označila dnes "najväčšiu operáciu výmeny peňazí v histórii" za veľký úspech. Zdôraznila tiež, že prechod na euro nepriniesol výraznejšie zvýšenie cien. Podľa informácií štatistického úradu Eurostat k 28. februáru bol vplyv eura na infláciu medzi 0,0 a 0,16 percenta.
Komisia sa tiež potešila, že euro nadšene privítali aj v tretích, najmä kandidátskych krajinách. Celkovo bola nová európska mena dostupná už začiatkom januára v asi 40 štátoch mimo EÚ. V kandidátskych krajinách bolo v obehu množstvo peňazí zo štátov eurozóny, najmä nemeckých mariek. V súvislosti s príchodom eura ich vlani začali ľudia vo veľkých množstvách vracať do bánk. EK si všimla, že čo sa týka objemu, v Českej republike, Maďarsku, Litve a Lotyšsku vybrali ľudia z bánk viac eúr ako vrátili vo forme národných mien eurozóny. Naopak na Slovensku, v Poľsku, Bulharsku a Albánsku viac starých peňazí vrátili.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed