Bratislava 6. marca (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes podpísal nový vysokoškolský zákon, ktorý vylučuje spoplatnenie akejkoľvek formy štúdia na verejnej vysokej škole. TASR to potvrdila generálna riaditeľka sekcie legislatívy Kancelárie prezidenta SR Mária Dreninová.
Poplatky za štúdium bude môcť v zmysle tejto právnej normy vysoká škola vyberať v súvislosti s nákladmi na prijímacie konanie, ich výška však bude limitovaná. Ak študent prekročí štandardnú dĺžku štúdia, ďalšie pokračovanie v ňom bude spoplatnené. Výsledná podoba zákona sa teda odlišuje od vládneho návrhu zákona, podľa ktorého sa malo za externé štúdium na vysokých školách platiť. Presadením tohto opatrenia chcel podpredseda vlády Ivan Mikloš dosiahnuť legalizáciu a právnu reguláciu stavu, keď vysoké školy vyberali poplatky za externé štúdium "nadivoko".
Na základe nového vysokoškolského zákona prídu fakulty vysokých škôl o právnu subjektivitu a zásadne sa zmení ich súčasné postavenie. Majú sa transformovať na verejnoprávne organizácie a stať sa vlastníkmi dnes spravovaného majetku v celkovej výške 15 až 20 miliárd korún. Zákon súčasne umožňuje vznik neuniverzitných vysokých škôl, transformuje systém študijných odborov a zavádza kreditový systém plošne na všetkých vysokých školách. Zároveň sa zachová dvojstupňová forma štúdia - magisterské a bakalárske.
Na základe spomínaných zmien bude Katolícka univerzita v Ružomberku fungovať ako konfesijná verejná vysoká škola. Zákon umožní vznik nových vysokých zdravotníckych škôl, na ktorých môžu medici po ukončení štúdia absolvovať prax a doktorandské štúdium.
Akceptovala sa aj zmena, aby absolventom právnických bezpečnostných študijných programov neprináležal akademický titul doktor práv - JUDr. Zvýši sa mzdové ohodnotenie vysokoškolských pedagógov priemerne o 7000 Sk mesačne od 1. januára 2003.
Nový vysokoškolský zákon začne platiť od 1. apríla. Patrí medzi kľúčové záväzky vládneho kabinetu Mikuláša Dzurindu, keďže je základom reformy vysokoškolského štúdia. Poslanci parlamentu ho prijali 21. februára. Hlasovalo zaň 76 zo 120 prítomných poslancov, proti jeho prijatiu bolo 12, traja poslanci nehlasovali a 29 sa zdržalo.