Je hľadaný vojnový zločinec Ratko Mladič naozaj v obkľúčení, ako to píšu srbské médiá? FOTO - TASR/AP |
Ratko Mladič je stále na slobode a nachádza sa niekde na území Srbska. Taká je oficiálna verzia o pohybe hľadaného vojnového zločinca, ktorého vydanie je najdôležitejšou podmienkou pre Belehrad v pokračovaní rozhovorov s Európskou úniou. Utorkové informácie belehradských médií, že Mladiča zatkli, a teraz sa už len rokuje o jeho vydaní, sa nepotvrdili.
"Falošné fámy, ktoré sa včera šírili z Belehradu nemali absolútne žiadny základ. Nemáme nijaké indikácie, že sa vedú rokovania o jeho vydaní. Mladič je stále na slobode," povedala na tlačovej konferencii hlavná žalobkyňa trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová.
Mladič sa podľa nej určite nachádza v Srbsku. "O tom niet pochýb, je tam od roku 1998 a celý čas má naňho srbská vláda dosah. Mladič môže a musí byť zatknutý," povedala Ponteová. Vyzvala Európsku úniu, aby ešte viac pritlačila na srbskú vládu a prinútila ju Mladiča urýchlene vydať do Haagu.
Ak do budúceho týždňa Mladič nepoputuje pred trestný tribunál, Brusel pravdepodobne pozastaví rozhovory s Belehradom. "Tentoraz ide o naozaj veľmi vážne ultimátum, ak Belehrad nezabezpečí Mladičovo vydanie, rozhovory s úniou môžu pozastaviť na neurčito, a to bude mať ďalekosiahle následky pre Srbsko," domnieva sa novinár Milovan Jaukovič zo srbského denníka Danas.
Správu, či Belehrad spolupracuje s Haagom dostatočne, má začiatkom budúceho týždňa, predniesť komisár pre rozšírenie únie Olli Rehn.
Za posledné roky mala srbská vláda už viacero podobných ultimát, ktoré dopadli zlyhaním Belehradu. Naposledy boli srbskí politici pod tlakom minulý rok v lete, keď svet spomínal na desiate výročie masakry v Srebrenici. Práve za genocídu na východe Bosny, pri ktorej bolo zavraždených okolo 8000 moslimských mužov a chlapcov, je zodpovedný Ratko Mladič a bývalý prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič.
Haag ich obvinil z genocídy a zo zločinov proti ľudskosti. Obidvaja sa vyše desať rokov úspešne skrývajú na slobode. Ako dnes už Belehrad oficiálne priznáva Mladičovi dlhé roky kryla chrbát srbská armáda. Špekuluje sa, že pri ich úteku napomáhajú aj kláštory srbskej ortodoxnej cirkvi.
Hlavná žalobkyňa Ponteová je presvedčená, že Belehrad má Mladiča na dosah ruky a jeho dolapenie je len otázkou politickej vôle. Nebyť tlaku Európskej únie a Spojených štátov srbský premiér Vojislav Koštunica by pravdepodobne nikdy nezačal s vydávaním ľudí podozrivých z vojnových zločincov. Pre veľkú
časť Srbov totiž architekti najhoršieho zločinu v Európe po 2. svetovej vojne stále predstavujú vojnových hrdinov. (rek)
Čo je s Mladičom?
* Dezinformácia: Mladič je stále na slobode. Belehradské médiá vypustili neoverené informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde. Mohli tak urobiť pre predajnosť alebo záujmy určitých skupín, ktoré chceli napríklad odpútať pozornosť od neochoty Belehradu vydať Mladiča do Haagu a vylepšiť negatívny obraz Srbska v očiach únie.
* Únik informácií: Bezpečnostným zložkám sa podarilo lokalizovať alebo zatknúť Mladiča, s ktorým teraz vyjednáva o jeho vydaní. Informácie o úspešnej operácii unikli na verejnosť predčasne cez médiá.
* Taktika: Vláda Vojislava Koštunicu sa po rokoch ultimát zo strany EÚ a Spojených štátov rozhodla konečne zatknúť Mladiča, a teraz len testuje verejnú mienku pred oficiálnym zverejnením informácie o jeho vydaní do Haagu.