Zlatý medailista Philipp Schoch (vpravo) sa teší s bratom Simonom, ktorý získal striebro v paralelnom obr. slalome v snoubordingu. FOTO - SITA/AP |
jazdu už len jej dvaja synovia - Philipp a Simon. Ani otec Walter nevedel, na čiu stranu sa prikloniť. Naveľa-naveľa ho agentúra Reuters nalomila. "O maličký kúsoček budem viac stískať prsty pre Simona. Veď Philipp už olympijské zlato vyhral," prezradil. "Hoci mi to už môže byť jedno, obaja si rozdelia dve najcennejšie medaily. Povedzte, nie je to neuveriteľné," jasal.
Možno čakal, že Philipp to Simonovi nechá, no podobným spôsobom švajčiarski bratia neuvažujú. "Povedali sme si pred štartom, nech vyhrá lepší. Žiadne špekulovanie," vravel Phillip, ktorý si napokon olympijské prvenstvo zopakoval. Ako prvý snoubordista histórie obhájil zlato spod piatich kruhov, Simonovi (25. v Salt Lake City) zostalo len striebro. "Prepáč, brácho," potľapkal ten mladší toho staršieho. Simon si z toho dlho ťažkú hlavu nerobil. "Určite som najšťastnejší strieborný medailista olympijskej histórie," smial sa. V kútiku duše si určite spomenuli i na tretieho súrodenca Thomasa, ktorý sa neopakovateľnej chvíle nedožil. Thomas Schoch tragicky zahynul pri autonehode v roku 1996.
Simon bol celú sezónu lepší, ale rodičov Schochovcov opätovný triumf o rok mladšieho Philippa neprekvapil. "Na rozdiel od Simona je oveľa väčší perfekcionista. A neznáša prehru," vysvetľoval otec Walter, zatiaľ čo mama emocionálny nápor nezvládla a od šťastia sa rozplakala.
Strieborný slovenský medailista Rado Židek pasoval švajčiarskych bratov na čelné pozície už po kvalifikácii. "To sú úplní blázni, jazdia ako ufóni," vravel v čase, keď nemohol tušiť, že si obaja rozdelia zlato a striebro.
Jeden sa vraj od druhého takmer nepohne. Obaja milujú wakeboarding a horské bicykle, obaja študovali v stavebnom priemysle. Zo Simona je murár, z Philippa šéf úseku stavebných strojov, no zatiaľ sa živia snoubordingom. Podaktorí nechápu, ako je možné, že sú takí rýchli. Veď Philipp vraj na trati pripomína drevorubača. Nič zložité, duo z Wintherthuru je majstrom koordinácie tela. Je to vraj symbióza stability a krásny balans rúk a ramien.
Olympiáda vďaka tomu po piaty raz zažila zlatú a striebornú radosť súrodencov. Naposledy sa z nich tešili talianski sánkari Wilfried a Norbert Huberovci v Lillehammeri 1994. Každý však mal vedľa seba iného partnera. (rh)
Súrodenci so zlatom a striebrom na ZOH1964 Innsbruck Christine a Marielle Goitschelové (Franc, slalom),
1984 Sarajevo Phil a Steve Mahreovci (USA - slalom),
1992 Albertville | Doris a Angelika Neunerové | (Rak, sane), |
1994 Lillehammer | Wilfried a Norbert Huberovci | (Tal., sane dvojíc, |
každý s iným
partnerom)
2006 Turín Philipp a Simon Schochovci (Švajč. -
snoubording)