AnalýzaPo páde Saddáma Husajna zomreli pri teroristických útokoch stovky šiitov. Boli medzi nimi ženy, deti aj duchovní. Umierali pri mešitách, počas pútí aj na trhoviskách, o ktorých sa vedelo, že tam chodia. Napriek tomu sa šiiti relatívne držali a dali na slová duchovných, čo odmietali pomstu.
Keď im vyhodili do vzduchu svätyňu, všetko sa zmenilo. Vyšli do ulíc, zobrali si zbrane, ničia sunnitské mešity a zabíjajú.
"Teraz môže byť skutočne vojna. Toto je niečo väčšie a symbolickejšie ako útoky na ľudí. Toto je útok na to, kto skutočne sme," vysvetlil denníku Christian Scienece Monitor Abú Hassan, jeden zo šiitských obyvateľov Bagdadu.
To isté si myslí aj znalec šiitskeho islamu profesor Juan Cole. "Môže to byť bod zlomu. Šiitská ulica má jednoducho všetkého dosť," povedal pre USA Today. Cole aj viacerí ďalší arabisti hovoria, že západní ľudia si celkom nevedia predstaviť, čo pre šiitov znamená zničenie svätyne práve v Samare, tak ako im nie sú jasné protesty proti Mohamedovým karikatúram.
Ľudia v Európe by boli pobúrení, ak by niekto zničil ich katedrály, ale otázne je, či by išli do ulíc. Európa by sa sústredila skôr na umeleckú či na historickú stratu, v Iraku je to iné. "Nejde o vek svätyne alebo o to, kedy bola postavená. Je to pohrebné miesto," povedal pre Washington Post profesor Chamid Algar z kalifornskej univerzity.
V al-Askaríji sú pochovaní imámovia, ktorí utiekli v 9. storočí pred hnevom sunnitských kalifov. Samara symbolizuje často násilné vzťahy medzi šiitmi a sunitmi. Za Saddáma sa mesto považovalo za oblasť druhej kategórie, práve pre silné zastúpenie šiitov. Režim tiež bránil šiitským pútnikom, aby mesto navštevovali. Dnes šiiti prichádzajú k svätyni, do mesta však nechodia, lebo sa boja sunnitov a teroristických útokov.
Samara má veľký význam aj pre moslimských fanatikov. Vplyvné šiitské milície radikálneho klerika Muktadu Sadra, ktoré sú za väčšinou súčasných útokov na sunnitov, si odvodzujú meno od Mahdiho, takzvaného skrytého imáma, ktorého otec a starý otec sú pochovaní v zničenej svätyni. Imám Mahdi sa má vrátiť a nastoliť poriadok. "To, čo sa stalo v Samare, je pre Sadrovcov apokalyptický moment. Odveta určite príde," hovorí profesor Cole.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv