BRATISLAVA - Aj rok po návšteve amerického prezidenta Georgea Busha v Bratislave môžu Slováci do Spojených štátov cestovať iba s vízami. Počet odmietnutých žiadostí sa síce znižuje, stále ich je však okolo desať percent. Slovensko tak neplní hlavné kritérium Washingtonu, ktoré vízovú povinnosť zruší iba vtedy, ak počet odmietnutých žiadostí klesne pod tri percentá.
Bush v Bratislave zrušenie víz nesľúbil, údajne však povedal, že sa bude snažiť, aby sa zmiernili podmienky na ich vydávanie.
"Teším sa na deň, keď Slovensko splní kritériá na bezvízový režim. Verím, že ako sa bude zlepšovať slovenská ekonomika, zníži sa aj počet odmietnutých žiadostí," povedal vo štvrtok Daniel Fried z amerického ministerstva zahraničných vecí.
Americká vláda sa podľa neho problému venuje a úzko spolupracuje aj so slovenskou vládou, aby sa procedúra zľahčila. Veľvyslanectvo USA zvažuje novinku, že žiadatelia o víza nebudú musieť cestovať do Bratislavy, a stratiť tak celý deň. Zamestnanci s nimi urobia pohovor aj prostredníctvom telekonferencie. Komplikuje to však fakt, že každý žiadateľ musí aj tak na ambasáde odovzdať odtlačky prstov.
Záujemcovia si už dnes môžu stiahnuť žiadosť o víza na internete a prostredníctvom e-mailu si dohodnúť termín pohovoru. Stále však musia predkladať napríklad výpis z bankového účtu, ktorým dokazujú, že sú solventní.
Okrem našich úradov stupňuje tlak na Washington aj Európska únia. Šéf komisie José Manuel Barroso počas poslednej návštevy v Pittsburghu ocenil doterajšie snahy USA, "no treba to urýchliť a skončiť s diskrimináciou nových členských štátov".
Bez obmedzení dnes cestujú do Ameriky len občania 15 členských krajín únie. Všetci nováčikovia, okrem Slovincov, víza stále potrebujú. Najviac na Američanov tlačia Poliaci. Varšava je presvedčená, že by jej Washington mal víza zrušiť ako odmenu za oddanosť počas vojny v Iraku. Nový prezident Lech Kaczyski dokonca pohrozil, že ak sa nič nezmení, Poliaci ako odplatu zavedú víza pre Američanov.
Do Bratislavy včera prišla kanadská delegácia, ktorá bude so slovenskými úradmi diskutovať o zrušení víz. Slovensko by sa malo do konca roku 2007 stať členom Schengenského systému, čo Kanada zoberie do úvahy pri prehodnocovaní vízovej politiky.
ŠTEFAN HUDEC