
Prostredníctvom správcovských spoločností môžu slovenskí investori vstupovať do diania na svetových trhoch.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Po pádoch najväčších nelicencovaných subjektov sa začali niektorí ľudia obávať aj o svoje investície v podielových fondoch. Aj keď správcovské spoločnosti predávajú podielové listy už niekoľko rokov, trh kolektívneho investovania je stále len „v plienkach“ a zrejme nie všetkým podielnikom je úplne jasné, kam peniaze investujú.
Kým v poslednom januárovom týždni požiadali klienti správcovské spoločnosti o vyplatenie 38 miliónov korún, v polovici februára to bolo už 64 miliónov. Minulý týždeň sa výbery zvýšili niekoľkonásobne a správcovia museli vrátiť až 220 miliónov korún. Záujem o kúpu podielových listov však stále presahuje výbery. Počas minulého týždňa predali správcovské spoločnosti listy skoro za 370 miliónov korún, a tak reálne z nich neubudlo, ale pribudlo približne 148 miliónov.
Podľa riaditeľa Asociácie správcovských spoločností Petra Goceliaka zaznamenali vyššie výbery zo všetkých typov fondov. „Keď sa pozrieme na čísla, určitý mierny vplyv situácie nelicencovaných subjektov sa nedá vylúčiť,“ povedal.
Najviac pády nelicencovaných spoločností pocítila asi Prvá penzijná. „V poslednom čase sme zaregistrovali zvýšený výber z otvorených fondov,“ povedal portfólio manažér Prvej penzijnej Vladimír Salkovič. Čiastočne išlo o bežné výbery. „Ale čiastočne je to aj reakcia na nebankové subjekty,“ pripustil. Podľa neho niektorí klienti nemusia poznať rozdiel medzi nelicencovanými spoločnosťami a podielovými fondmi. „Konajú pod psychologickým tlakom,“ myslí si. Zvýšené výbery Prvej penzijnej však nespôsobili problémy s likviditou.
Ďalšie správcovské spoločnosti, ktoré museli z niektorých fondov minulý týždeň viac peňazí vyplatiť, ako do nich klienti investovali, si nemyslia, že by ich krachy nelicencovaných výrazne ovplyvnili. „Na jednej strane sme zaznamenali väčší odliv, ale na druhej uzatvárame viac nových zmlúv,“ povedal predseda predstavenstva J&T Asset Management Boris Procik.
Tatra Asset Managementu podľa jeho šéfa Miloslava Mlynára odišli práve v tomto období zhodou okolností niekoľkí väčší klienti, inak nepocítili v predajoch podielových listov zmeny oproti minulosti.
Viac ako niekoľko vystrašených klientov znepokojujú správcovské spoločnosti politici. Niektorí, keď hovoria o nelicencovaných spoločnostiach, ich nazývajú aj fondmi, čo podľa členov asociácie poškodzuje ich dobré meno. Naposledy sa to podarilo predsedovi SDĽ Pavlovi Koncošovi.