K&S 2/2006
Ing. Frederik Nemeth *FUN studio, šéfredaktor Damas Gruska
Ústrednou témou druhého tohtoročného čísla revue Knihy a spoločnosť je pohľad do minulosti - pohľad podmienený rôznym záberom i rôznou optikou a rozlíšením. V zábere je proces sekularizácie Európy (Štefan Šrobár), vývin formy i obsahu propagandy (Katarína Hradská), reflexia rôznych foriem "dedičstva" prenasledovania Židov počas druhej svetovej vojny (Peter Salner), stav skúmania toho, čo u nás len nedávno "nežne" odišlo do "prepadliska dejín" (Xénia Šuchová), proces emancipácie žien v 19. storočí (Tžnde Lengyelová), ale i premeny slovenského vidieka v druhej polovici 20. storočia (Gabriela Kiliánová).
K feministickým témam sa polemicky tentoraz hlási Ľubica Kobová (Hľadanie otcov a smiech dcér). Teoretický fyzik a kozmológ Vladimír Balek zas čitateľov pozýva na veľkú Vesmírnu výpravu. Záver čísla prináša dve "knižné poviedky" (Zuzana V. Očenášová: Zrkadlo, Lýdia Kokavcová: Keď začínajú dievčaťu rásť drobné fúziky) a recenzie novej slovenskej prózy z pera Dany Kršákovej (Balla: De la Cruz a M. Kopcsay: Domov). Obrazovú časť februárového K&S tvoria práce fotografov: Barbory Haviarovej, Dalibora Krupku a Pavla Proka. (kul)
Kritika & Kontext 30/2005
Vydavateľ a šéfredaktor Samuel Abrahám
"Dajme najavo, že kultúru k svojmu životu potrebujeme. Nájdime spôsob, ako vyjadriť, že nám kultúra na Slovensku nie je ľahostajná," píše sa v závere výzvy 1000 slov o hodnotách a kultúre, ktorú vlani v máji zverejnila skupina významných osobností. Jednou z možných reakcií na ňu je aj tematické číslo K & K, pričom podľa slov Samuela Abraháma nebolo cieľom zmapovanie súčasného stavu rôznych druhov umenia, ale išlo skôr o sondu prostredníctvom siedmich pohľadov - do výtvarného umenia (Tomáš Štrauss), hudby (Ivan Marton), literatúry (Vladimír Petrík), filmu (Pavel Branko), divadla (Ján Jaborník), scénografie (Jozef Ciller) a architektúry (Štefan Šlachta). Samozrejme, K & K prináša aj plné znenie výzvy, ako aj zoznam jej signatárov.
Tento cenný príspevok do absentujúcej spoločensko-kultúrnej sebareflexie získal ďalší rozmer v súčasnom ostrom boji predstaviteľov kultúry so svojím rezortným ministrom. (ba)