
Royová: Je to jasný signál. FOTO - AP
Na začiatku sporu o slobodu slova a slobodu myslenia bol Royovej protest proti projektu indickej vlády na gigantickú priehradu. Arundhati Royová sa už niekoľko rokov angažuje za tisícky drobných roľníkov, ktorých priehrada úplne zruinuje.
Najvyšší súd Indie skonštatoval, že štyridsaťdvaročná spisovateľka znevažovala súd. Royová sa v októbri 2000 zúčastnila na demonštrácii pred budovou Najvyššieho súdu, ktorý tesne predtým povolil výstavbu priehrady v údolí Narmada.
„Stojím si za tým, čo som povedala,“ vyhlásila pre Reuters Royová. „Som ochotná prevziať následky na seba. Je to jasný signál: keď si občan trúfne kritizovať Najvyšší súd, robí to na vlastné nebezpečie.“ Súdny tribunál, ktorý pozostával z dvoch sudcov, odsúdil Royovú aj na peňažný trest 2000 rupií (48,40 eur). Ak nezaplatí, musí ísť na tri mesiace do väzenia. Royová chce dnes oznámiť, ako sa rozhodla. Jej advokát vyhlásil, že rozsudok napadne.
Právnici, ktorí zastupujú projekt, Royovú zažalovali. Tvrdili, že Royová s ostatnými demonštrantmi slovne urážala Najvyšší súd. Spisovateľka však trvala na tom, že kritizovaný súd nie je kompetentný v tejto veci rozhodovať, a z tohto dôvodu sa na procese nezúčastnila a bola odsúdená za pohŕdanie súdom. Pôvodné obvinenie proti nej však Najvyšší súd zamietol.
Počas pojednávania protestovalo pred súdom asi dvesto demonštrantov. Všetkých zadržali a predviedli na policajnú stanicu.
(mf)