Zaplnené hľadisko Shrine Auditoria v Los Angeles a 800 miliónov televíznych divákov sledovalo v nedeľu večer sedemdesiaty tretí ročník udeľovania prestížnych cien Americkej akadémie filmových umení a vied, ktorý sa zaobišiel bez väčších prekvapení. Azda len herec Russell Crowe a režisér Steven Soderbergh boli v úvodoch svojich ďakovačiek príjemne zaskočení.
Vysoko favorizovaný epos Ridleyho Scotta z obdobia starého Ríma - Gladiátor - sa s piatimi soškami stal najúspešnejším filmom, no pri dvanástich nomináciách to nebola ani polovičná úspešnosť. So štyrmi Oscarmi mu kráčali v pätách ázijská romanca s prvkami bojových umení Tiger a drak taiwanského režiséra Anga Leeho a Traffic režiséra Stevena Soderbergha.
Steve Martin priniesol švih
Odovzdávanie tohtoročných Oscarov bolo oproti predchádzajúcemu roku kratšie o tridsaťsedem minút, čo spôsobil 45-sekundový limit pri ďakovacích rečiach, ale aj dynamické moderovanie Steva Martina. Päťdesiatpäťročný komik nešetril nikoho, čo hollywoodske hviezdy brali s rôznym apetítom. Zatiaľ čo Julia Robertsová sa išla popučiť od smiechu od Martinových narážok na jej osobu, Russell Crowe prijímal jeho žarty s kamennou tvárou a (hraným?) neporozumením.
Úvod Oscarov bol po defilé ukážok z predchádzajúcich udeľovaní „vesmírny“, pretože auditóriu premietli pozdrav od trojčlennej posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Steve Martin potom ukázal na nadrozmerné sochy Oscarov stojace za ním a povedal, že podobné boli nedávno zničené v Afganistane.
Na adresu 21-ročnej herečky Kate Hudsonovej si zažartoval slovami, že víta nové hviezdy v šoubiznise, pretože mu pripomínajú vlastnú smrť. Dannyho de Vita sediaceho v hľadisku zaskočil tým, že mu priniesol nátierku, lebo postrehol, že populárny herec a producent neodolal počas prestávok jedeniu chlebíčkov. Nevyhol sa ani filmu Tiger a drak. „Videl som ho nedávno, ale nevedel som pochopiť, prečo tam nie je tiger a drak. Až potom som si uvedomil jeho názov Crouching Tiger, Hidden Dragon - Skrčený tiger, ukrytý drak. Ale inak je to zaujímavý film.“
Kto vyhral ďakovačku?
Súťaž vyhlásenú organizátormi o najkratšiu ďakovaciu reč vyhral neoficiálne taiwanský kameraman Peter Pau. Svoj prejav spustil s takou razanciou, že jeho šéf z filmu Tiger a drak - režisér Ang Lee - prestal na dvadsaťpäť sekúnd dýchať a Steve Martin to neskôr komentoval slovami, že tento výkon sa dá prekonať iba vtedy, keď už budúci ocenený nič nepovie. Naopak, suverénne najdlhší prejav predviedla Julia Robertsová, čo jej usporiadatelia podľa Martina odpustili asi len pre dve veci: že je krásna a že poberá najvyššie honoráre za filmy.
Súťaž sa ohľaduplne netýkala prejavov pri čestných Oscaroch, čo ocenení využili. Najmä producent Dino de Laurentis vyrozprával svoj životný príbeh zoširoka. Pri Ernestovi Lehmanovi zase pobavil Dustin Hoffman, ktorý scenáristovi, producentovi a režisérovi zabudol odovzdať sošku Oscara.
Rozčarovanie - Hanks, Lee
Tá kamera bola neúprosná. V okamihu, keď minuloročná držiteľka Oscara Hillary Swanková dopovedala The Oscar goes to Russell Crowe, tvár Toma Hanksa zasiahol kŕč. Slabý, ale viditeľný. Potom sa už dvojnásobný oscarový laureát nadýchol a s úsmevom tlieskal svojmu konkurentovi. Predoscaroví bookmakeri v ňom videli favorita. Po Zlatom glóbuse za Stroskotanca mal nasledovať Oscar. Štyridsaťštyriročný Hanks je asi pre akademikov ešte primladý na to, aby získal tretiu sošku.
Nespokojný mohol byť nakoniec aj Ang Lee, ktorého Tiger a drak bol považovaný za čierneho koňa oscarovej noci. Historicky najúspešnejší zahraničný film v Spojených štátoch, ktorý zarobil vyše 100-tisíc dolárov, vyhral len „povinnú“ kategóriu neanglicky nahovorený film, no potom zostalo už len pri technických Oscaroch.
Svojho prvého Oscara si prevzal Bob Dylan, ktorý 24. 5. oslávi šesťdesiat rokov. Víťaznú pieseň Things Have Changed zaspievalo toto „synonymum“ svetového folku z austrálskeho Sydney, kde je práve na koncertnom turné.
ĽUDO PETRÁNSKY