BRATISLAVA - Neplatiči úverov budú ďalšie pôžičky získavať čoraz ťažšie. Po bankách si totiž register neplatičov už vytvorili aj lízingové a splátkové spoločnosti.
Do registra Solus sa dostane každý, kto si zoberie lízing alebo úver od splátkovej spoločnosti a bude mať problémy so splácaním. Na čiernu listinu sa nedostanú ľudia, ktorí budú len pár dní meškať so splátkou. Firmy sem zaradia len tých klientov, ktorí nezaplatia prvé dve splátky, budú meškať s poslednou splátkou viac ako dva mesiace, či nezaplatia ktorékoľvek štyri splátky.
Jednotlivé firmy si potom budú môcť prostredníctvom registra preveriť, či žiadateľ o úver už mal v minulosti problémy so splácaním. Takému žiadateľovi potom odmietnu dať úver, alebo mu ho dajú za prísnejších podmienok.
Každý človek zostane v registri zapísaný dovtedy, kým nevyrovná všetky splátky. V takom prípade bude jeho záznam z registra odstránený po troch mesiacoch. Ak však musela niektorá firma tieto splátky vymáhať prostredníctvom súdu, zostane v registri zapísaný ešte tri roky odvtedy, čo vyrovnal dlh.
Register úroky nezníži
"Prínosom registra pre dobrých klientov z dlhodobého hľadiska je fakt, že v cenách služieb nebudú doplácať na straty z nesplácaných úverov, čo bude znamenať pre nás príležitosť priniesť na trh atraktívnejšie úverové produkty," hovorí Andrea Trebuľová zo spoločnosti Cetelem, ktorá patrí medzi zakladajúce firmy registra Solus.
Skúsenosti z bankového registra ukazujú, že vznik nového registra nebude pravdepodobne znamenať plošné zníženie úrokov z pôžičiek. "Úrokové sadzby úverov závisia od viacerých faktorov, preto vstup do registra nemalo zásadný vplyv na ich zmenu," vraví hovorkyňa Istrobanky Elena Penzes-Strobl. Generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny-Straka povedala, že úroky mohli znížiť "v niektorých konkrétnych prípadoch", pretože register im lepšie umožnil posúdiť možné riziko.
Každý klient bude musieť súhlasiť s tým, aby ho v prípade nesplácania mohli zaradiť do registra. "Ak klient odmietne dať súhlas na zaradenie do registra Solus, jeho žiadosť bude posúdená so zvýšenou opatrnosťou," hovorí Trebuľová. V prípade bankového registra s tým klienti súhlasiť nemusia. Bankám totiž umožňuje výmenu údajov o neplatičoch zákon.
Prepojenie s bankovým registrom je otázne
Do registra Solus zatiaľ prispieva päť spoločností. "Solus rokuje s ďalšími finančnými i nefinančnými inštitúciami o ich vstupe do združenia," povedala predsedníčka rady záujmového združenia Solus Zuzana Krajčovičová. V Česku sa do podobného registra zapojilo už 17 subjektov vrátane mobilných operátorov. Ľuďom sa tak môže vypomstiť aj neplatenie účtov za telefón.
V novom registri zatiaľ chýbajú najväčšie splátkové i lízingové spoločnosti. Výkonný riaditeľ najväčšej splátkovej spoločnosti GE Money Multiservis Branislav Katreniak tvrdí, že do registra Solus sa nezapojili preto, lebo chcú vstúpiť do iného registra. Ten pripravuje spoločnosť Slovak Credit Bareau. Tá už spravuje bankový úverový register. Zároveň predpokladá, že postupne by sa bankový i nebankový úverový register mohli prepojiť, čo bude mať pre nich oveľa väčší význam.
Súčasné zákony však neumožňujú, aby si banky vymieňali údaje o neplatičoch s nebankovými subjektmi. Zákon o bankách vymedzuje, že si ich môžu vymieňať len banky medzi sebou.
Kto sa dostane do registra Solus?
- kto nezaplatí prvé dve splátky
- kto nezaplatí ktorékoľvek štyri splátky
- kto bude meškať s poslednou splátkou viac ako 60 dní