Smer a HZDS navrhujú zvýšenie pôrodného o 6000, KDH zas čosi ako mladomanželskú pôžičku. FOTO - ČTK |
Ľudmila Mušková (HZDS) a Róbert Madej (Smer) už po tretí raz navrhujú, aby k príspevku pri narodení dieťaťa štát priplatil 6-tisíc korún, to znamená že bez ďalšej valorizácie by to bolo dokopy 10 460 korún.
Nejde vraj o nadbiehanie budúcim rodičom, ale podľa Madeja práve ubehlo potrebných 6 mesiacov od neschválenia predošlého návrhu, aby ho mohli opäť predložiť. Termín však uplynul už 23. decembra.
Predošlé dva návrhy parlament nepripustil ani do druhého čítania, medzičasom sa však politická situácia zmenila. Madej verí, že do tretice to vyjde. Pripomína, že ani zákon o náhradnom výživnom, ktorý navrhol, parlament neprijal na prvý pokus.
KDH prorodinnú politiku chápe inak. Tým párom, ktoré vstúpili do prvého manželstva, mieni umožniť, aby si zo základu dane z príjmov odpočítali 100-tisíc korún, či vzali "mladomanželskú pôžičku na bývanie". Zamestnancom, ktorí sa stanú otcami, zasa sľubuje týždeň plateného voľna - "otcovskú dovolenku".
Madej napriek tomu očakáva, že KDH jeho návrh podporí, lebo môžu ukázať, "či to s podporou rodiny myslia vážne". Podpredseda KDH Július Brocka odkázal, že nechcú zneužívať, že "vládna koalícia ťahá za kratší koniec", a tak zvyšovať verejné výdavky.
Ministerstvo práce podľa hovorcu Martina Danka víta každé opatrenie, ktorým sa zlepší postavenie rodiny. Otázne je, do akej miery návrhy budú "vychádzať z reality a zohľadňovať praktické finančné možnosti". Kým návrhy KDH sú podľa Danka zatiaľ iba deklaratívne, ten od Muškovej a Madeja by "nepochybne viedol k neželanej motivácii niektorých sociálnych skupín, ktoré by narodenie dieťaťa vnímali ako podstatný zdroj príjmov".
V manželstve sa dlhodobo rodí viac detí ako mimo neho. Pôrodnosť by však neovplyvnili asi ani návrhy KDH, demografovi Borisovi Vaňovi sa na to "zdajú málo motivačné".
V Česku má "pôrodné" predstavovať 17 500 českých korún. Brockovi takáto štátna pomoc nepripadá správna, lebo si uvedomuje, "ako sa priama podpora dá zneužiť".
Vaňo za kľúčové považuje zladenie pracovných a rodičovských povinností. "Väčšina žien totiž uprednostňuje zamestnanie pred prácou v domácnosti." Kým na to, aby stíhali prácu aj rodinu, nebudú mať podmienky, budú to podľa neho riešiť menším počtom detí, prípadne bezdetnosťou.
JOZEF ČAVOJEC