Kysuca je v týchto dňoch pokrytá množstvom krýh. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO - Rieka Kysuca sa v posledných týždňoch zmenila na ľadovú plochu z naskladaných veľkých ľadových krýh. Tečúcu vodu vôbec nevidno, prietok je minimálny. Ľudia z okolia rieky majú obavy, či po oteplení nespôsobia ľadové kryhy vyliatie rieky z koryta.
Podľa vedúceho závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku - povodia stredného Váhu Dušana Fejéra, je riziko záplav minimálne. "Po oteplení a potom nástupe nových mrazov sú prietoky naozaj minimálne. Voda tečie v podstate iba stredom rieky pod ľadom. Problémy by to však robiť nemalo. Ide o bežný zimný režim," povedal Fejér.
Pripustil, že pri oteplení môžu narobiť problémy hromadiace sa kryhy pod mostami.
Takéto prípady sú však vraj vodohospodári schopní rýchlo odstrániť s pomocou techniky. Najvyššia vrstva ľadových krýh je v okolí Budatínskeho mosta.
Hrúbku ľadu na Kysuci odhadujú odborníci približne na 30 centimetrov. Jej zdanlivá pevnosť láka mnohých ľudí, aby sa o hrúbke ľadu na rieke presvedčili. "Môže to byť mimoriadne nebezpečné a určite by som to neskúšal," hovorí Fehér. Ľadové kryhy sa správajú odlišne ako pevný ľad a nie je vylúčené, že kryha sa môže pod človekom odtrhnúť či prelomiť.
Kysuca je v týchto dňoch aj zaujímavým sústom pre zahraničných návštevníkov. Mnohí sa pri nej zastavujú a ľadový tok si fotia. (eta)