Brusel/Washington/Káhira 7. marca (TASR) - Európska únia i Spojené štáty si želajú, aby prezidentovi Palestínskej samosprávy Jásirovi Arafatovi, ktorý je od začiatku decembra zadržiavaný izraelskou armádou v Ramalláhu, umožnili zúčastniť sa na summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v Bejrúte.
"Ak chceme, aby summit LAŠ priniesol pozitívny výsledok, aby pomohol riešiť konflikt, Arafat sa na ňom musí zúčastniť," vyhlásil dnes vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Zároveň zdôraznil, že toho názoru sú aj vo Washingtone.
Na summite LAŠ koncom mesiaca by mala Saudská Arábia oficiálne predniesť návrh mierovej iniciatívy princa Abdalláha, ktorá predpokladá normalizáciu vzťahov medzi moslimskými krajinami a židovským štátom výmenou za stiahnutie izraelských síl z okupovaných palestínskych území.
"Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sa Arafat mohol na summite zúčastniť," povedal Javier Solana.
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer dnes vo Washingtone oznámil, že americký prezident George W. Bush je pripravený vyslať na Blízky východ svojho emisára Anthonyho Zinniho, ktorý by mal pomôcť uzavretiu izraelsko-palestínskeho prímeria.
Biely dom však zdôraznil, že podmienkou Zinniho misie je pokles násilia v regióne, čo by vytvorilo priestor pre ďalšie pôsobenie amerického emisára.
Generál Zinni sa do Washingtonu vrátil začiatkom januára po neúspešných pokusoch dohodnúť trvalejšie zastavenie útokov medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktoré je východiskom mierového plánu riaditeľa CIA Georgea Teneta.
Americká administratíva sa doteraz uspokojovala s vyhláseniami, že generál Zinni sa na Blízky východ vráti, "keď nastane vhodný čas". K zmene rétoriky Washingtonu došlo po stredajšej otvorenej kritike izraelskej represívnej politiky voči Palestínčanom z úst šéfa americkej diplomacie Colina Powella.
V najtvrdšej kritike Izraela za posledné mesiace americký minister zahraničných vecí premiéra židovského štátu Ariela Šarona nepriamo vyzval na zmenu politiky voči Palestínčanom, aby sa predišlo ešte ďalšiemu zhoršeniu situácie.
Premiér Šaron sa musí zblízka pozrieť, či politika, ktorú vedie, prináša výsledky, vyhlásil americký minister pred komisiou Snemovne reprezentantov. "Ak vyhlásite vojnu Palestínčanom a myslíte si, že sa problém vyrieši počítaním, koľkých Palestínčanov ste zabili, tak to podľa mňa nevedie nikam," dodal Powell.
Na vývoj situácie na palestínskych územiach dnes reagoval aj generálny tajomník LAŠ Amr Músá, podľa ktorého Palestínčania musia pokračovať v odpore proti izraelskej okupácii.
"Súčasná situácia potvrdzuje, že je potrebné, aby palestínsky národ naďalej uplatňoval svoje legitímne právo na odpor proti okupácii a pretrvávajúcej agresii," povedal v Káhire generálny tajomník LAŠ.
Podľa Músu situácia na okupovaných územiach vyžaduje neodkladný a dôsledný zásah medzinárodného spoločenstva. "Na zastavenie násilia treba vyzvať Izrael, a nie arabskú stranu," dodal Amr Músá.