Životná poistka klienta ochráni pred zdravotnými nákladmi pri úrazoch, ale pri vhodne zvolenom produkte môže aj zarobiť. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP
BRATISLAVA - Životné poistky budú od budúceho roka úročené nižšie ako doteraz. Maximálna výška úroku, ktorý poisťovne môžu klientom zaručiť, klesne na návrh Národnej banky Slovenska na 2,5 percenta, pričom dnes sú to až 4 percentá.
Staré zmluvy zostanú nezmenené
Poisťovne musia každému klientovi zaručiť tzv. technickú úrokovú mieru. Je to minimálny úrok, ktorý je poisťovňa povinná klientovi vyplatiť, aj keď u nej investované peniaze zarobili menej, ako je hodnota tohto úroku. Ak bude poisťovňa pri investovaní úspešná, môže klientom vyplatiť aj viac, ako len technický úrok, čo im však nemôže zaručiť vopred. Technický úrok preto predstavuje len minimum, ktoré klient musí dostať.
Zníženie technických úrokov sa bude týkať len nových klientov. "V prípade starých zmlúv nie je možné zmeniť úrokovú mieru, nakoľko jej výška bola dohodnutá pri uzatváraní samotnej poistnej zmluvy," povedala hovorkyňa poisťovne Union Drahomíra Juríková. Ak by chcela poisťovňa zmeniť výšku úrokov, klient by s tým musel súhlasiť.
Pokles pokračuje
Poistenci môžu dostať ešte nižší úrok ako 2,5 percenta. Centrálna banka totiž stanovuje len najvyšší možný úrok, ktorý môžu poisťovne klientom zaručiť. Už dnes viaceré poisťovne zaručujú nižší technický úrok ako štyri percentá. Napríklad Allianz-Slovenská poisťovňa dáva novým klientom technický úrok 3,25 alebo 4 percentá, Union a Generali 3 percentá.
Národná banka musí podľa zákona upravovať výšku úrokov podľa výnosov štátnych dlhopisov. Ak sa priemerný výnos zmení aspoň o jedno percento, musí upraviť aj technickú úrokovú mieru. Naposledy sa technický úrok menil v marci 2004. V tom čase sa posudzoval podľa výnosov dlhopisov za rok 2003. Ich priemerný výnos vtedy dosiahol 4,88 percenta, no vlani to už bolo 3,05 percenta.
Generálny riaditeľ poisťovne Wüstenrot Siegfried Fatzi považuje zníženie maximálneho garantovaného úroku o 1,5 za prehnané. Preto Národnej banke navrhnú zmeniť výšku maximálneho úroku na tri percentá.
Meniť úroky na základe výnosov štátnych dlhopisov prikazuje aj Európska únia, podľa jej smernice nesmie garantovaný úrok presiahnuť 60 percent z ich výnosov. Má sa tak zabrániť tomu, aby poisťovne sľubovali klientom veľmi vysoké výnosy. Ak by zarobili menej, museli by klientom doplácať z vlastného vrecka, a mohol by im hroziť krach alebo prinajlepšom straty.
Životným poistkám pomohlo daňové zvýhodnenie
BRATISLAVA - Záujem ľudí o životné poistenie je čoraz vyšší. Poisťovne nepredpokladajú, že by klesal, a to aj napriek zníženiu technickej úrokovej miery.
Vlani vybrané poistné zo životného poistenia vzrástlo o 14 percent. Životným poistkám výrazne pomohla úprava zákona, vďaka ktorému si každý môže príspevky na životné poistenie odrátať z daňového základu. Ročne si tak klient môže znížiť daňový základ najviac o 12-tisíc korún, čo znamená ročnú úsporu na daniach až 2280 korún. Ešte v roku 2004 mohli ľudia ušetriť na daniach, len ak mali doplnkové dôchodkové poistenie.
Ministerstvo financií zatiaľ neplánuje zvýšiť sumu, ktorú si možno odrátať z daní. "Diskusia na túto tému zatiaľ nebola otvorená. Platia rovnaké pravidlá pre všetky druhy sporenia," povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
Podmienkou na získanie daňovej úľavy je, aby klient takto sporil aspoň desať rokov a peniaze dostal najskôr vo veku 55 rokov. Ľudia, ktorých zmluvy nespĺňajú tieto kritériá, si nemôžu príspevky na poistenie uplatniť ako nezdaniteľnú položku. Ide najmä o staršie zmluvy uzavreté pred rokom 2005. Poisťovne však klientom ponúkajú možnosť tieto zmluvy prepracovať. "Ak klient bude chcieť mať technickú úrokovú mieru v doterajšej výške, mal by si poistnú zmluvu prepracovať ešte tento rok, pretože od budúceho roku to bude možné len s inou technickou úrokovou mierou," píše v stanovisku poisťovna Kooperativa.
Pri úprave zmluvy totiž klient musí pristúpiť aj na zníženie technického úroku na súčasnú úroveň. Ak má, napríklad, garantovaný technický úrok päť percent a chce prepracovať zmluvu tak, aby si mohol poistné odrátať z daňového základu, bude musieť súhlasiť s jeho znížením. Niektorým poistencom sa preto neoplatí dať si prepracovať zmluvu - na znížení úrokov by totiž mohli prísť o vyššiu sumu, ako ušetria na daniach.
Z daňového základu sa dajú odrátať nielen príspevky na samotné životné poistenie, ale aj na rôzne pripoistenia, ako je úrazové pripoistenie či pripoistenie pre prípad práceneschopnosti. Zamestnanci, ktorí chcú ušetriť na daniach, museli do 15. februára vyznačiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a životné poistenie do ročného zúčtovania dane. Preplatok na daniach, ktorý im tak vznikol, im vráti zamestnávateľ najneskôr s aprílovou výplatou. Živnostníci výšku zaplatených príspevkov zapíšu do daňového priznania. (pcs)