Paríž/Rím/Štrasburg/Canberra/Varšava 7. marca (TASR) - Znásilnenie je sprievodným javom vojen, ale čoraz častejšie sa stáva nástrojom politického teroru, likvidácie niektorého etnika v rámci genocídy alebo hanobenia národa. Tak to bolo počas vojen v Bosne, Rwande, Alžírsku a Kosove, konštatovali v predvečer Medzinárodného dňa žien zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí sa dnes zišli v Paríži.
Podľa ženevských konvencií z roku 1949 a 1977 sa znásilnenie počas vojny kvalifikuje ako vojnový zločin, upresnil Frédéric Joli z Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK). Obete znásilnenia - ženy i muži - však len zriedkavo podávajú žalobu.
MVČK v roku 1999 na základe prieskumu v 15 krajinách postihnutých vojnovými konfliktmi konštatoval, že jedna z deviatich osôb pozná niekoho, kto bol znásilnený, alebo znásilnil.
x x x
Taliansky parlament dnes veľkou väčšinou hlasov schválil zmenu článku ústavy o rovnosti šancí. Zmenu musia ešte odobriť poslanci Senátu a potom sa legislatívna norma vráti do dolnej komory parlamentu, aby spoločným hlasovaním členov oboch komôr získala silu zákona.
K ústavnému článku č. 51 o tom, že všetci občania Talianskej republiky bez ohľadu na to, akého sú pohlavia, môžu vykonávať funkcie vo verejnej správe alebo byť volený, sa pridáva paragraf, že štát adekvátnymi prostriedkami napomôže rovnosti šancí mužov a žien.
Poslanci zmenu v ústave označili za nástroj, ako si konkrétne pripomenúť MDŽ.
x x x
Rešpektovanie práv žien v Afganistane chcú dosiahnuť poslankyne Rady Európy a Európskeho parlamentu, ktoré navrhli vznik osobitnej pozorovateľskej skupiny na dohľad na rešpektovanie medzinárodných konvencií týkajúcich sa žien zo strany politikov a vlády.
x x x
Austrálska organizácia Oxfam dnes vydala správu o ponižujúcom konaní indonézskych filiálok firiem Nike a Adidas voči ich zamestnankyniam. Indonézska legislatíva totiž umožňuje ženám zobrať si počas menštruácie dva dni neplateného voľna. V oboch firmách sa však musia v takom prípade údajne podrobiť ponižujúcej prehliadke u lekárky, ktorá má menzes potvrdiť. Mnoho žien preto radšej svoje právo nevyužije. Hovorkyňa firmy Nike potvrdila existenciu kontrol, ale súčasne informovala, že továrne dostali príkaz nevykonávať ich.
x x x
Poľské feministky na piatok pripravujú demonštrácie za právo žien na interrupciu, ktoré im katolícka cirkev s približujúcim sa prijatím krajiny do EÚ čoraz vehementnejšie upiera. Poľky upozorňujú, že ich krajina, Malta a Írsko majú v Európe najprísnejšie zákony o prerušení tehotenstva.
V Poľsku je interrupcia zakázaná, ale v súkromných ordináciách ich ročne urobia od 80.000 do 200.000. Úrady informovali, že v roku 2000 bolo zaznamenaných 134 prípadov prerušenia tehotenstva. Išlo o tehotenstvo po znásilnení, inceste alebo o interrupciu v prípade ohrozenia života ženy.
Odporcovia interrupcií v Poľsku minulý týždeň vyzvali poslancov Sejmu, aby "zachránili suverenitu poľského zákonodarstva týkajúceho sa ľudských práv, hlavne práva na ochranu života od počatia po smrť". 4 pel ed