Šéfa Hamasu Mišála (vľavo) privítal v Moskve ruský minister zahraničia Lavrov. FOTO - REUTERS |
Ruský minister zahraničia Lavrov víťazov palestínskych volieb presviedčal, aby sa zmenili a zmiernili. NepochodilIzrael nikdy neuznáme. Je to pre nás uzavretá záležitosť, povedali zástupcovia hnutia Hamas, len čo ich lietadlo dosadlo v Moskve na zem.
Veľmi jasne tak naznačili, že od rokovaní v Rusku, ktoré sú prielomom v medzinárodnom (ne)uznaní víťaza palestínskych volieb,
netreba veľa očakávať. Hamas
len využil, že napriek odporu Washingtonu a Jeruzalema dostal pozvanie od svetovej mocnosti.
Rusom tiež delegácia Hamasu dala jasne najavo, že sa nemieni podriadiť požiadavkám medzinárodného spoločenstva (uznanie práva Izraela na existenciu, odzbrojenie a prihlásenie sa k doterajším dohodám so židovským štátom) a do Moskvy prišla preto, aby predstavila svoje pozície. K nim patrí aj obviňovanie Izraela, že pre jeho politiku nefunguje mierový plán známy ako cestovná mapa. Jedným z jeho autorov je aj Rusko.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa síce snažil Hamasu zdôrazňovať, že ak sa nezmení, nebude mať budúcnosť a že musí uznať doterajšie dohody, ale podľa viacerých domácich aj zahraničných analytikov to bolo pomerne vágne presviedčanie.
"Hamas nebude počúvať Moskvu, lebo vie, že tá už v regióne nemá reálnu moc. To nie je ako za Sovietskeho zväzu," povedal agentúre AP ruský zahraničnopolitický analytik Fiodor Lukjanov. "Ak Hamas bude niekoho počúvať, tak to budú Američania," myslí si Lukjanov, podľa ktorého je Washington jedinou reálnou silou v regióne.
S Hamasom nateraz rokovať odmieta. Jeho predstavitelia sa zatiaľ v Moskve chválili pozvaním do Juhoafrickej republiky. Tá je ďalšou krajinou na rastúcom zozname pozvaní pre Hamas a dôkazom, že izraelský pokus o medzinárodnú izoláciu hnutia nevyšiel.
Po návšteve Hamasu v Moskve stratia zábrany mnohé krajiny, ktoré nemajú voči skupine zodpovednej za desiatky životov izraelských civilistov taký silný odpor. Aspoň taká je prognóza izraelských diplomatov.
Časť izraelskej politickej scény považuje správanie sa Moskvy za "nôž zabodnutý do chrbta". Existuje však aj názor, že Rusi aj tak s Hamasom nepohnú a ich snahy o vlastnú politiku na Blízkom východe sa skončia rovnako rozpačito ako rokovania s Iránom o jeho jadrovom programe.
Šesťčlennú delegáciu Hamasu mal okrem Lavrova prijať aj pravoslávny patriarcha Alexej II. Ruský prezident Vladimir Putin členov Hamasu prijať neplánoval. Kremeľ tak navštívia len ako turisti, lebo Rusi im tam naplánovali prehliadku.
Agentúra AFP informovala, že ich návštevu sprevádzali na ruské pomery mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Delegáciu sprevádzali agenti tajnej služby, ktorí zvyčajne strážia prezidenta Putina.